•  

  pokaż komentarz

  Jak nie przemyślany. Przecież wg. znawców geopolityki na wykopie WB wyjdzie na tym elegancko. Zawrze umowy handlowe takie jakie chce a nie takie jakie narzuca im ta zła unia, dodatkowo zablokuje granice przed imigrantami (ale ci z polski są spoko) Więc będą dostawać więcej hajsu z handlu dodatkowo kontrolując napływ uchodźców.

  A jak się nie uda to zwalimy to na konserwatywny rząd May i na prawicową partię która obecnie rządzi i doprowadził do tego nazywając ich lewakami bo przecież to takie proste.

  pokaż spoiler A nie czekaj to przecież geopolityka a nie korwinowskie rozwiązania rodem z wykopu xD

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL co ty pier...sz? Kazdy normalny wie ze maja pozamiatane

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL: Tylko przypomnę, że w rządzie UK pracują osoby po najlepszych uczelniach na świecie i to, że wykopki piszą, że Brexit jest zły albo dobry nie ma kompletnie żadnego znaczenia xD.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko przypomnę, że w rządzie UK pracują osoby po najlepszych uczelniach na świecie

   @zemsta_przegrywa: No, i co produkują raport za raportem, że Brexit to poroniony pomysł.

  •  

   pokaż komentarz

   @zemsta_przegrywa wszyscy ludzie po najlepszych uczelniach już dawno stamtąd wyj#?$li. Pracuje u mnie już 4 Anglików którzy przeprowadzili się do Holandii dosyć niedawno

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL: @koral: @zemsta_przegrywa: @windows95: skoro mamy tu festiwal ekspertów to i dorzucę coś od siebie jako, że od roku jestem już w UK, rozmawiam na ten temat z lokalsami i śledzę propagandę BBC.
   Przede wszystkim geopolityka w tym przypadku ma dużo mniejsze znaczenie co ekonomia, ale gratuluję próby ośmieszenia geopolityki przez CreativePL.
   Wracając do teematu to w całym tym straszeniu Brexitem i podkreślaniu jaka to będzie katastrofa dla UK, wszyscy (a zwłaszcza BBC) skupia się na efektach krótkoterminowych w celu zastraszenia społeczeństwa. Zarówno UK jak i UE otrzyma porządnego buta na twarz w przypadku twardego brexitu - jeśli jednak się dogadają to cios będzie nieco lżejszy a co za tym idzie lżejsze obrażenia. Jednkaże gdy spojrzeć na to terminowo to po pewny czasie rany się zagoją a psychika organizmu przejdzie pewne katharsis, zwłaszcza organizm UK sobie dobrze z tym poradzi. Natomiast UE, która zamiast szukać sensownych rozwiązań wprowadza co raz to nowsze sposoby strzelania sobie w kolana i łokcie, wkrótce odstrzeli sobie wszystkie kończyny i nie będzie miała możliwości pływać, przez co pójdzie na dno. UK nie pójdzie na dno razem z UE nawet jeśli Brexit zakończy się jakimś dealem - bo deal to nie będzie już grubą stalową liną a jedynie sznurkiem, który w razie zatapiania UE będzie można łatwo odciąć, bo pewne scenariusze katastrofy są aktualnie przerabiane. W mojej opinii ekonomia UK będzie cierpieć jakieś 2 lata, może 4, bo cała gospodarka będzie musiała przestawić się na nowe warunki - po dwóch latach poruszanie się w zmienionym środowisku ekonomicznym zacznie wchodzić w krew i dalej będzie już tylko tendencja zwyżkowa (przy założeniu, że na świecie nadal będzie na swój sposób stabilnie).

   Chciałem po prostu podkreślić, że wszyscy zapominają, że UK nie współpracuje wyłącznie z UE a z całym światem i mają doświadczenie w poruszaniu się w warunkach trudniejszych niż w tych gwarantowanych przez UE (o ile można stwierdzić, że UE to bardzo przyjazne warunki)

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin
   Rok w uk i duzo wiem :)

   1. Uk miala jedna z najlepszych pozycji w ue, rabaty, mocna pozycje,
   2. Biznes ze swiata byl u nich bo byla w eu
   3. Poza eu bedzie kadlubkiem do golenia przez wszystkich

   Na ue mozna narzekac ale jest to najbogatszy organizm na swiecie i kazdy kto sie wypisuje robi sobie kuku

   Piszesz ze po 4 latach bedzie dobrze, to sa plonne nadzieje
   Nagle inwestycje nie beda naplywac.

   Pamietam ze unia mocno chronila przemysl samochodowy i toyota przeniosla produkcje do uk aby ominac wysokie cla

   Wiele takich inwestycji bylo a teraz klops

   Szwajcarzy i norwedzy gruby haracz placa aby miec dostep do rynku i uk bedzie placilo

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin

   czasie rany się zagoją a psychika organizmu przejdzie pewne katharsis, zwłaszcza organizm UK sobie dobrze z tym poradzi.

   Świetna analiza tematu. Dobrze sobie poradzi bo tak. A unia ta zła nie chce się dogadać. UK chciało brexitu to niech go ma. Nie wiem jak zamkniecie się na 500mln rynek obywateli z UE i podpisywanie umów na nowo ma poprawić kondycję UK. Ale skoro mówisz że UK sobie poradzi to pewnie tak będzie. Bo skoro w 200lat temu była imperium to teraz też będzie przecież przez 200lat nic na świecie się nie zmieniło.

   Przede wszystkim geopolityka w tym przypadku ma dużo mniejsze znaczenie co ekonomia, ale gratuluję próby ośmieszenia geopolityki przez CreativePL.

   Geopolityka odnosi się także do aspektów gospodarcYch a nie tylko politycznych.

  •  

   pokaż komentarz

   Rok w uk i duzo wiem :)

   @koral: standardowy problem czytania ze zrozumieniem. Napisalem, że z tego powodu się dołącze do tematu - wiedzę na temat ekonomii mam ze studiów i innych źródeł.

   Na ue mozna narzekac ale jest to najbogatszy organizm na swiecie

   polecam to zweryfikować

   Nagle inwestycje nie beda naplywac.
   Pamietam ze unia mocno chronila przemysl samochodowy i toyota przeniosla produkcje do uk aby ominac wysokie cla


   gospodarka nie tylko na napływie inwestycji funkcjonuje. Polska gospodarka opiera się głównie o inwestycje zagraniczne i wcale to takich wielkich korzyści nie przynosi (większość zagranicznych koncernów odprowadza pieniądze gdzie indziej niż w PL bo mają taką możlwiość, nie wspominają o tym, że mają siłę roboczą za frajer).
   Nie twierdzę, że nie będzie przypadków przeniesień pewnych fabryk do krajów bardziej sprzyjających, ale takie przeniesienie to też nie jest prosta i tania sprawa więc nie każdemu będzie się to kalkulować. I po drugie nie przeniosą fabryki przed czy po ogłoszeniu brexitu bo będzie musiało minąć trochę czasu zanim przedsiębiorstwo odnajdzie się w nowych warunkach/przepisach i będzie mogło przeprowadzić rzetelną kalkulację zysków i strat. Poza pojedynczymi przypadkami dużych międzynarodowych koncernów to mało, która firma panikuje przed Braxitem.
   Jest jeszcze jenda kwestia, że UK ma bardzo silną gospodarkę wewnętrzną. W Polsce nie zobaczysz tak dużo rodzimych producentów i produktów dookoła. U nas patriotyzm gospodarczy powoli się odradza a w UK dość dobrze funkcjonuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL:

   Dobrze sobie poradzi bo tak. A unia ta zła nie chce się dogadać. UK chciało brexitu to niech go ma.

   To twoje stwierdzenie. Ja nigdzie czegoś takiego nie sugerowałem.

   Nie wiem jak zamkniecie się na 500mln rynek obywateli z UE i podpisywanie umów na nowo ma poprawić kondycję UK.

   Przede wszystkim zamknięcie to za duże słowo nawet jeśli mowa o twardym brexicie, ale na pewno będzie mnóstwo ograniczeń, które wpłyną na wiele aspektów. Nie oznacza to totalnej katastrofy i tego, że taki reset długoterminowo nie może przynieść większych korzyści, biorąc pod uwagę, że UK będzie od tej pory samo stało przy sterach i żadna łapka z UE nie będzie jej ograniczać ruchów.

   Ale skoro mówisz że UK sobie poradzi to pewnie tak będzie. Bo skoro w 200lat temu była imperium to teraz też będzie przecież przez 200lat nic na świecie się nie zmieniło.

   to jest przeszłość i obecnie mamy zupełnie inne warunki, ale ta przeszłość na pewno jest dobrym doświadczeniem dla UK, jakim mało który kraj może się pochwalić.

   Geopolityka odnosi się także do aspektów gospodarcYch a nie tylko politycznych.

   przede wszystkim to ja nie twierdziłem, że geopolityka nie odnosi się do aspektów gospodarczych, tylko że ekonomia ma tu większe znaczenie. Geopolityki nie da się jednoznacznie zdefiniować (Geopolityka.net), jednakże sama nazwa pochodzi od połączenia Geografii i Polityki i opowiada o zależnościach geograficznych względem polityki w efekcie czego ma związek z gospodarką.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin

   Caly swiat chce korzystac z rynku jakim jest ue, ktora sie silnie broni.

   Masa inwestycji byla na wyspach bo uk byla czlonkiem ue

   Koncerny jak widza ze gdzies moga ugrac 5% zysku to bez oporow przenosza produkcje

   Piszesz ze uk maja silny rynek wewnatrzny bo teraz jest silny ale ...

   Przyklad jednego zakladu.
   Przenoszona jest produkcja do rumuni
   Prace traci 2 tysi ludzia
   Nowej nie znajda bo jutro nie powstanie nowy zaklad z 2 tysi ludzia do zatrudnienia

   Traca dostawcy, okoliczny sklepikarze, urzad musi placic zasilek,

   I nagle rynek wewnatrzny traci sile o te 2 tysi ludzia

   Uk mialo takie zaleznosci ze utrata tego kawalka to jest katastrofa.

   I teraz pytanie zasadnicze.
   Po co przedsiebiorca ma lokowac biznes w uk jak nie ma dostepu do rynku ue???

  •  

   pokaż komentarz

   Caly swiat chce korzystac z rynku jakim jest ue, ktora sie silnie broni.

   @koral: no właśnie w końcówce tego zdania jest sedno. UE się broni. Jak sobie zadasz pytanie dlaczego się broni, czy uda się jej obronić i dlaczego jednocześnie sama prowadzi siebie do nieuniknionego już upadku to może w końcu załapiesz że w ujęciu długoterminowym UK na tym wygra - może teraz się przewróci i dozna pożądnych obrażeń, ale nie będzie miała u nogi sznura, który będzie ją ciągnął na dno ze wszystkimi.

   Po co przedsiebiorca ma lokowac biznes w uk jak nie ma dostepu do rynku ue???

   no i znowu błędne myślenie. Dostęp będzie, tylko utrudniony i koszt dostępu będzie przerzucony na przedsiębiorstwa. I tu się zgadza, że dodatkowy koszt, który zabierze 5% z zysku może wpłynąć na decyzję o przeniesieniu w bardziej sprzyjającą lokalizację. Ale nie będzie tak, że zrobią to wszyscy i w dodatku w tym samym czasie.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin
   Twoje przypuszczenia to zaklinanie rzeczywistosci, sami przywodcy i piewcy brexitu rozgladaja sie za wyprowadzka lub juz to zrobili

   Podam Ci przyklad bardziej docierajacy (mam nadzieje)

   Jest zaklad produkujacy samochody (czyli ue)
   Niemcy robia podwozie
   Francja nadwozie
   Polska silnik
   Hiszpania opony
   Uk elektryke

   Nagle uk mowi ze nie podobaja jej sie zasady i sama bedzie se radzic

   W ue jest wk%#@ bo ktos bedzie musial sie zajac elektryka ale dadza rade

   Uk jak super elektrycy pytaja sie komu produkowac elektryke ale nikt nie jest zainteresowany
   Z zakladu odchodza specjalisci i uk jest coraz bardziej gola

   Po 5 latach uk potrafi juz produkowac samochod ale tylko elektryka dziala a fura ue smiga az milo

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin Z tym patriotyzmem gospodarczym w UK to bym nie przesadzał aż tak jak piszesz, mają swoje marki i różne rzeczy I o ile ludzie 50+ faktycznie kupują głównie co znają to młodsze pokolenia już tak nie działają, po drugie mnóstwo brytyjskich firm zostało sprzedanych (tak jak w Polsce) I ten hajs się też z UK wyprowadza.
   Druga sprawa to klejnot w koronie Londynu czyli osłabione City które chyba najbardziej ucierpi na brexicie bo dziesiątki albo I setki firm się stamtąd wyniosą I te giga obroty rzędu dziesiątek miliardów funtów nagle pójdą gdzieś indziej, a to oznacza mniejsze wpływy do budżetu z podatków z rynku finansowego.
   Trzecia sprawa może być wynikiem drugiej, bo w Londynie mnóstwo super drogich inwestycji mieszkaniowo-biurowo-handlowych które rozpoczęły się jeszcze zanim ktokolwiek myślał że faktycznie dojdzie do referendum, wszystko na kredyt który miał się spłacić bo koniunktura, bo w Londynie stawki za m2 są szalone więc I te kredyty były wysokie, a rynek może nie potrzebować tylu nowych rzeczy jeśli firmy finansowe się z UK wyniosą.

   I tak można by wymieniać i wymieniać,..

  •  

   pokaż komentarz

   @BigFeet: Dlaczego wy wszyscy uważacie, że na 100% wszystkie te firmy o których piszecie się wyniosą z UK. Po prostu nie mogę czegoś takiego czytać. Drażni mnie to tak samo jak parę lat temu wszyscy przeciwnicy PiSu straszyli że gospodarka legnie w gruzach i wszystkie zagraniczne koncerny pouciekają z Polski. Minęło już parę lat i co?

   Owszem warunki się zmienią, ale to nie oznacza, że biznes nie odnajdzie się w nowych warunkach. Na 100% trafią się przypadki większych firm, które zdecydują się wynieść i na pewno część ludzi na tym straci, ale nie oszukujmy się, UK w kwestii importu/exportu jest tylko w połowie zależna od EU (źródło). Więc obie strony są od siebie bardzo zależne i obie strony będą musiały wypracowywać nowe metody handlu. Bez wątpienia będzie to duże tąpnięcie dla wszystkich i właśnie dla tego nie można patrzeć z perspektywy katastrofy UK, bo ona sama w tym nie będzie siedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @BigFeet: Dlaczego wy wszyscy uważacie, że na 100% wszystkie te firmy o których piszecie się wyniosą z UK. Po prostu nie mogę czegoś takiego czytać. Drażni mnie to tak samo jak parę lat temu wszyscy przeciwnicy PiSu straszyli że gospodarka legnie w gruzach i wszystkie zagraniczne koncerny pouciekają z Polski. Minęło już parę lat i co?

   @drSin: Dlatego, że największą przewagą UK BYŁO umiejscowienie w samym środku finansowego świata. Ze względu na swoje wcześniejsze podboje na całym świecie, NAJTANIEJ bo najszybciej i najłatwiej było założyć firmę w Angli, jeżeli miała ona opierać się na jakimkolwiek przepływie środków Eu / USA/ HK/ Australia / Kanada. Przykład Revoluta - już zaczął przenosić się na Litwę. Bank Google'a też otworzył się tam, a nie w UK. Już stracili bardzo dużo, jeśli dojdzie do twardego Brexitu, zaryzykuję stwierdzenie, że już na zawsze stracą swoją dotychczasową pozycję.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin Ja nie mówię że wszystkie, bo co to to nie, ale od 2016 sprawa ma się tak :
   HSBC ponad 1000 miejsc pracy przeniesione z Londynu do Paryża
   Lloyds (angielski bank!) przenosi siedzibę do Dublina I kilkaset osób do oddziału w Brukseli.
   JPMorgan powoli przenosi się do Dublina I Frankfurtu
   Bank of America do Dublina
   UBS przenosi się do Frankfurtu
   MoneyGram siedziba do Brukseli

   nawet mi się dalej nie chce szukać

  •  

   pokaż komentarz

   @BigFeet: to że przenoszą siedzibę nie znaczy że zupełnie przestaną działać na rynku UK. Jedyno co jest pewne, że pracę stracą osoby pracujące w tych siedzibach. Jak najabrdziej zgadzam się, że gospodarka to odczuje, ale nie powiedziane, że UK bez UE nie będzie mogła pomajstrować w przepisach tak, żeby jednak stworzyć sprzyjające warunki tym o których wspominasz a na to będzie potrzeba trochę czasu. Pamiętajmy, że jeśli dojdzie do Brexitu to już UE nie będzie mogła się wtrącać w ich wewnętrzną politykę.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin Ja ponownie nie mówię, że te firmy znikną z UK, mówię tylko że obroty Londyńskiego City to to setki albo I tysiące miliardów funtów czy tam euro czy dolarów. I z tego torcika UK dostaje ogromne podatki (w guardianie kiedyś czytałem że z samego taxu ok 22 miliardy funtów rocznie, ale to były jakieś szacunki) plus zatrudnia się tam jakieś 100k ludzi. Jakąś część firm która tam działa robi to tylko dlatego, że UK jest w Unii, jakaś inna robi to po części dlatego A część pewnie ma to gdzieś. Pomyśl, jaki kraj może bez obaw rezygnować z choćby kawałka tych przychodów, skąd oni to wezmą jeśli dołączysz że te 100k ludzi to raczej podnoszą średnią zarobków I ich podatki to też kupa pieniędzy.

   A to jest tylko jeden sektor gospodarki.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin "Dlaczego wy wszyscy uważacie, że na 100% wszystkie te firmy o których piszecie się wyniosą z UK. Po prostu nie mogę czegoś takiego czytać."

   Tylko firmy nastawione na export.
   Masa firm zostanie ale to export buduje wartosc gospodarki

   Czemu irlandia nie wyjdzie z uni skoro to taki dobry krok??

  •  

   pokaż komentarz

   Czemu irlandia nie wyjdzie z uni skoro to taki dobry krok??

   @koral: znowu czarne albo białe. Człowieku, nikt nie mówi że to zły czy dobry krok, to po pierwsze. Po drugie to wszystko zależy od tego czy patrzymy krótko czy długoterminowo. I tak jak pisałem na początku, krótkoterminowo Brexit (czyli wola ludu) przyniesie wiele negatywnych konsekwencji, ale nie ma żadnej pewności co do ich skali. A długoterminowo UK może na tym wygrać bo UE jest na równi pochyłej ku upadkowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: widziałeś to w szklanej kuli? Daj popatrzeć.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin odnosze sie do twojej opinii

   A twoj przypadek jest stwierdzony klinicznie, jesli podjales jakas decyzje i jest to blad to jesli ktos stara ci sie pokazac ze jest to blad to starasz sie za wszelka cene bronic blednej decyzji aby nie wyjsc na idiote i przyznac sie do bledu

   Ja w twoim przypadku wiele razy w oparciu o nowe informacje zmienialem decyzje i przyznawalem sie do bledu
   bo lepiej byc przez chwile idiota niz cale zycie

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli jednak się dogadają to cios będzie nieco lżejszy a co za tym idzie lżejsze obrażenia

   @drSin: a czemu UE w ogóle ma się dogadywać z UK? Niech sobie sobie sami robią interesy z Amerykanami i Chinami...

   ... oh wait Trump ze wszystkim wojnę handlową robi ¯\_(ツ)_/¯

   jedyny pozytyw jaki może nastąpić to taki że firmy będą sp#$@@%%ac z UK i otwierać się w krajach UE.

   prognozy PKB UK w przypadku twardego brexitu to około 9% mniej, w przypadku miękkiego 3,8 z tego co pamiętam ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: a co zrobi Polska ? Zloty interes ? Czechy Bulgaria i inne wschodnie kraje EU ? Zobaczysz nagle co oznacza niemozliwosc sprzedazy swoich produktow do UK.

  •  

   pokaż komentarz

   od roku jestem już w UK

   @drSin: jestem tutaj 12 lat, i stwierdzam że sorry ale pieprzysz straszne kocopoły.

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL: wiesz co bedzie najgorsze dla EU ?
   Jak w UK nadal sie nie poleprzy ani nie pogorszy. To pokaze ze EU jest zbedna

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel-schab jaki mamy na to wplyw ze uk tak zaglosowala???

  •  

   pokaż komentarz

   Chciałem po prostu podkreślić, że wszyscy zapominają, że UK nie współpracuje wyłącznie z UE a z całym światem i mają doświadczenie w poruszaniu się w warunkach trudniejszych niż w tych gwarantowanych przez UE

   @drSin: Wykopkom nie przetłumaczysz.

   Oni myślą, że wszystko jest dzięki UE. Zapominają, że w czasach "przed UE" taka Wielka Brytania (jak i wiele innych państw) była ekonomicznie i militarnie potężnym krajem - zresztą nadal jest. To UE potrzebuje WB a nie odwrotnie.

   Myślę, że największy ból pupy to mają ci co szczekają jaką to tragedią Brexit nie jest... ale wewnątrz czują, że to może wyjść na dobre WB. I że za parę lat wszystkie obecne kraje w UE zobaczą, że tkwienie w tym qrwidołku to jest zły sen porównywalny tylko z ZSRR.

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: widzisz, tu się mylisz. Bo moja opinia dotyczy tego, że od początku zakładacie trudną do przewidzenia totalną katastrofę UK w związku z brexitem a ja bronię hipotezy, że długoterminowo wcale tak nie musi byći jest to tak samo prawdopodobny scenariusz. To jest zbyt skomplikowany organizm, żeby być tak pewnym wszelkich założeń.

   Jeśli z góry zakładasz, że popełniam błąd i trzymając się go będę idiotą przez całe życie, to przykro mi ale ja nie mam już więcej o czym z tobą rozmawiać.

  •  

   pokaż komentarz

   czemu UE w ogóle ma się dogadywać z UK? Niech sobie sobie sami robią interesy z Amerykanami i Chinami...

   @Pawel993: Bo obie gospodarki są w jakiś sposób od siebie zależne. UE też sporo straci na odejściu UK. Gdyby tak nie było to UE by od razu powiedziała sp%%@##$ajcie zamiast podjąć próbę negocjacji i wypracować warunki, które nie przeszły w UK.

  •  

   pokaż komentarz

   Zapominają, że w czasach "przed UE" taka Wielka Brytania (jak i wiele innych państw) była ekonomicznie i militarnie potężnym krajem

   @buont: Trochę jednak nie, bo przed wejściem do Unii Europejskiej UK była w głębokim kryzysie; żywność i artykuły pierwszej potrzeby były racjonowane przez kilkanaście lat (zbyt dużo nie różniło się to od tego co działo się w PL za komuny - cukier na kartki itp.), bezrobocie dobijało przez wiele lat do 25%, do tego pomiędzy 1919 a 1973 cała UK przeszła kilka głębokich recesji.

   Cała Wielka Brytania ma swój obecny status w dużej mierze dzięki członkostwu w UE połączonemu z geograficznym położeniem kraju, któro razem były bardzo korzystne ekonomicznie dla wielu biznesów czy krajów chętnych aby podjąć współpracę. Bez UE tutaj poleci bardzo dużo rzeczy na twarz, no ale żeby mieć tego świadomość to warto tu mieszkać i znać historię nieco bardziej niż powierzchownie.

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL: najgorzej na brexicie wyjdzie polska, taka prawda - unia będzie szła na ustepstwa z umową bo już są naciski krajow gdzie sa duże firmy zarabiające na handlu z ue

   Wielka Brytania straci teraz trochę się w długim terminie 20+ lat zaczną wychodzić na swoje

  •  
   lewaq3000

   +12

   pokaż komentarz

   straszyli że gospodarka legnie w gruzach i wszystkie zagraniczne koncerny pouciekają z Polski. Minęło już parę lat i co?

   @drSin: i PiS okazał się w miarę cywilizowaną partią, przynajmniej wobec koncernów. Inwestorzy widzą, że PiS odp#!?$@?a cyrki, jednak nie da im krzywdy zrobić, dlatego Polska utrzymuje całkiem niezły wzrost gospodarczy, ale co prawda mniejszy (w porównaniu do innych państw UE) niż za PO. Oczywiście wzrost PiSu też jest gorszej jakości, bo za PO to były inwestycje, a za PiSu konsumpcja, ale nie ma co mówić, PiS nie odstrasza tak mocno inwestorów jak myślano.

   Pamiętajmy, że jeśli dojdzie do Brexitu to już UE nie będzie mogła się wtrącać w ich wewnętrzną politykę.

   @drSin: jeśli dojdzie do Brexitu z dealem, to UE będzie miało wpływ na brytyjskie prawo. Podobnie UE ma wpływ na prawo np. w Norwegii, która po prostu przyjmuje hurtowo unijne prawo.

   UE jest na równi pochyłej ku upadkowi.

   @drSin: xD

   że UK bez UE nie będzie mogła pomajstrować w przepisach tak, żeby jednak stworzyć sprzyjające warunki tym o których wspominasz a na to będzie potrzeba trochę czasu.

   @drSin: nie będzie mogła. No chyba że chce pójść na wojnę handlową z UE, ale wtedy firmy też uciekną, bo UE jest silniejszą gospodarką. Oczywiście wyłączam kwestię no-deal. Wtedy firmy uciekną z UK do UE, bo to po prostu większy rynek. Gdy nie będzie umów, ciężko będzie prowadzić biznesy w UE z UK.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin: skoro mamy tu festiwal ekspertów to i dorzucę coś od siebie jako, że od roku jestem już w UK,

   Hahahahahahahhahaha dalej nawet nie czytam xd weź odplyn xd

  •  

   pokaż komentarz

   Bo obie gospodarki są w jakiś sposób od siebie zależne. UE też sporo straci na odejściu UK. Gdyby tak nie było to UE by od razu powiedziała sp#?%?!?ajcie zamiast podjąć próbę negocjacji i wypracować warunki, które nie przeszły w UK.

   @drSin: dlatego mam nadzieje że wszyscy się opanują i zwycięży zdrowy rozsądek i pozostaną w UE

  •  

   pokaż komentarz

   jestem tutaj 12 lat, i stwierdzam że sorry ale pieprzysz straszne kocopoły.

   @dynamitri: no bardzo rzeczowy argument wprowadziłeś do rozmowy. Tylko tyle masz do powiedzenia aby podważyć moje hipotezy i obronić tych co twierdzą inaczej ode mnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin: patrz wyżej, wkleję jeszcze raz komentarz (zedytowany, w odpowiedzi na inny ale też się do tego co Ty piszesz odnoszący - chciałem coś dodać ale już nie mogę, a uzupełniony o dodatkowe info):

   Zapominają, że w czasach "przed UE" taka Wielka Brytania (jak i wiele innych państw) była ekonomicznie i militarnie potężnym krajem

   Trochę jednak nie, bo po rozpadzie Imperium Brytyjskiego - czy może: w miarę postępowania tego rozpadu i separacji poszczególnych wcześniej podległych UK krajów - i przed wejściem do Unii Europejskiej, to UK była w głębokim kryzysie; żywność i artykuły pierwszej potrzeby były racjonowane przez kilkanaście lat (zbyt dużo nie różniło się to od tego co działo się w PL za komuny - cukier, mleko na kartki, niedożywiona ludność, itp.), bezrobocie dobijało przez wiele lat do 25%, do tego pomiędzy 1919 a 1973 cała UK przeszła kilka głębokich recesji.

   Cała Wielka Brytania ma swój obecny status w dużej mierze dzięki członkostwu w UE połączonemu z geograficznym położeniem kraju, któro razem były bardzo korzystne ekonomicznie dla wielu biznesów czy krajów chętnych aby podjąć współpracę. Bez UE tutaj poleci bardzo dużo rzeczy na twarz, no ale żeby mieć tego świadomość to warto tu mieszkać i znać historię nieco bardziej niż powierzchownie.

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: tragedią wykopu jest niemożliwość zedytowania lub usunięcia wpisu kiedy palnie się coś głupiego i zaczyna się minusowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @WjezdzaSie: a ja w przeciwieństwie do ciebie zajrzałem na twoje konto i poczytałem twoje wpisy więc nie boli mnie to że nie będziesz dalej czytał.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin: Czytaj, czytaj. Co mnie to? xd

   Śmieje się z eksperta polityki międzynarodowej Wielkiej Brytanii, który spędził w niej ROK czasu xD

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL Chrystku panie, kiedy skminita, że umowy handlowe i cala "podbitka" UE to wspaniały pomysł, kompletnie zrąbany przez ideologiczną i biurokracyjną nadbudówkę. Gdyby istniała odmiana "goła" UE to lud by głosował na pozostanie w niej, a wypisanie się z bajzlu imigracyjnego czy przymusowych danin w ramach rozdmuchanego budżetu UE.

   Postawieni przed sytuacją "albo wszystko albo nic" multum wykopków głosowało by za UE z całym "dobrodziejstwem inwentarza", a to oznacza równię pochyłą i dalszą degenerację struktur.
   Jakie jest wyjście idealne?

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin: Dodam jeszcze że siedzę bezpośrednio w Londynie. Biznesy się wynoszą; niedawno miałem rozmowę z Chińczykami z ByteDance którzy inwestują miliardy, powiedzieli mi że ich nowe londyńskie biuro będzie tylko lokalnym na UK i Irlandię Północną. Miało być wrotami do Europy, ale - cytując - "No niestety UK nie będzie w Unii Europejskiej już za chwilę, więc nasza europejska działalność będzie koordynowana z Berlina!", i tam popłynie większość pieniędzy.

   Ja bym mógł wklejać tutaj długą listę spółek i stanowisk które znikają jako bezpośredni skutek Brexitu, ale może wystarczy to?

   http://www.hartfordbusiness.com/article/20190107/NEWS02/301079988/1-trillion-is-leaving-britain-because-of-brexit

   $1Tn znika - GDP UK w 2018 to było jakieś $3Tn - ergo, 1/3 GDP się wynosi na przestrzeni raptem kilkunastu miesięcy. To oznacza dziesiątki tysięcy bezrobotnych, których teraz trzeba utrzymać zasiłkami, dodatkowy nacisk na social services, na NHS który będzie słabiej finansowany, mniejsze wpływy z podatków, możnaby długo tak.

   No, ale Brexit taki super - zapewne bardzo szybko zostanie to odbudowane i nadrobione, a luki w PKB czy na rynku pracy wypełnione i problem rozwiązany.

  •  

   pokaż komentarz

   @WjezdzaSie: jestem takim samym eskpertem jak wszyscy poprzednicy do których odpisałem. Ciężko jest być ironicznym na wykopie bo połowa wykopków czyta wpisy w profesorskich okularach. Jakbyś dalej poczytał to byś może załapał, że walczę z ich pewnością założeń że dla UK będzie to totalna katastrofa. Powtarzam więc po raz kolejny, że to jest zbyt skomplikowany organizm aby ocenić to z dużą dozą pewności. I tak jak krótkoterminowo UK i UE stracą na Brexicie tak UK długoterminowo może na tym zyskać. Jak chcesz iść do przodu to czasami trzeba zrobić parę kroków w tył.

  •  

   pokaż komentarz

   UK długoterminowo może na tym zyskać

   @drSin: Primo - w jaki sposób UK może na tym zyskać, skoro większość ekonomii opiera się na usługach, sektorze finansowym i produkowaniu rzeczy z podzespołów sprowadzanych z UE?

   3/4 warzyw i owoców w UK jest importowana z Unii Europejskiej:

   http://www.pma.com/~/media/pma-files/research-and-development/unitedkingdom.pdf?la=en

   Masa rzeczy tutaj w ogóle nie rośnie, bo UK ma kilka razy razy mniej terenów agrarnych niż taka Francja na przykład, przy podobnej populacji - więc nie jest samowystarczalna i nigdy nie będzie, bo klimat tutaj też jest taki że z egzotycznych warzyw to można sobie tutaj rzepę co najwyżej uprawiać. Pomidorki będą z Australii albo Kanady samolotami sprowadzać, bo Commonwealth?

   UK nic nie produkuje sama z siebie, od początku do końca. Eksport to głównie to, co zagraniczne firmy tutaj uskładają z części ściągniętych zewsząd + jakiś element z UK. Usług raczej masowo nie wyeksportujesz. Fabryk na nowo nie postawisz, zresztą jaki sens skoro wszystko będzie cłami obłożone, a zaraz obok będzie Unia, dużo bardziej wygodna i bez ceł?

   Można łatwo gadać "Tak, za 30 lat się uda", "Za 30 lat jednak im się to opłaci" - tylko że po pierwsze, to jest 30 lat bujania się z drastycznie zwiększonym bezrobociem podbitym przez biznesy które się zwinęły i nic nie ma na ich miejsce (to obciąża budżet państwa i powoduje że wszystko się może zawalić, tym bardziej, jak nie ma kto tego finansować bo masa ludzi nie pracuje); po drugie, to jest 30 lat czyli 1 pokolenie któro praktycznie całe życie ma przesrane bo żyje w jednym wielkim kryzysie, po trzecie - jaki widzisz plan, czym UK ma się odbić i w jaki sposób?

   Rolnictwo było masowo dotowane i dofinansowywane z Unii, Walia zagłosowała za wyjściem i teraz nagle farmerzy się budzą z ręką w nocniku uświadamiając sobie, że kasy nie będzie a rząd im wcale nic nie zaproponuje w zamian, bo nie ma z czego i są inne palące wydatki. Kto będzie łożył na to i pomagał temu sektorowi się rowijać? Nikt, padnie, a przynajmniej się mocno pogorszy.

   Granty dla uniwersytetów na research się kończą, nikt z magicznego kapelusza nie wyciągnie milionów nagle i nie będzie dofinansowywał tego, bo są inne wydatki i to jest gdzieś na końcu kolejki. Uniwerki stracą dziesiątki jak nie setki tysięcy studentów z UE - więc cały sektor edukacyjny, w UK płatny, straci swój prestiż, reputację i wiodącą pozycję na świecie w biotechnologii, genetyce, medycynie czy IT.

   Jaka jest pozycja negocjacyjna Wielkiej Brytanii i co mogą zaoferować komukolwiek, poza byciem rynkiem zbytu dla odpadów i najgorszego shitu który chwała Bogu jest zakazany prawnie w UE - już się mówi o tym, że UK ma przyjmować śmieciowe żarcie z USA po preferencyjnych stawkach żeby wypełnić pustki wywołane przez brak ścisłej współpracy/korzystnych umów z UE któro od lat żywi całą Wielką Brytanię: świecące kurczaki, zmutowana kapusta i HFCS - wysoko słodzony syrop kukurydziany; nie, dzięki.

  •  

   pokaż komentarz

   widziałeś to w szklanej kuli? Daj popatrzeć.

   @drSin a ty widziałeś w szklanej kuli że długoterminowo UK na tym dobrze wyjdzie? Dostales w tym wątku masę ale to masę przykładów i konkretnych liczb. Jak to firmy się zwijają do innych krajów które są w UE. A ty nadal twierdzisz że UK wyjdzie na tym dobrze bo "unia się rozpada" jak się rozpada , gdzie się rozpada nie wiem. A bajeczkę o rozpadzie unii słyszę już dobre 10 lat jak nie więcej

  •  

   pokaż komentarz

   I tak jak krótkoterminowo UK i UE stracą na Brexicie tak UK długoterminowo może na tym zyskać.

   @drSin: Nie może a zyska i nie UK a UE i to już widać gołym okiem. UK bez UE znaczy mniej niż z UE i jest to niezaprzeczalny fakt.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin: Jeżeli ty studiowałeś ekonomię w Polsce to chce zwrot kasy za zmarnowanie publicznych środków, bo na ekonomii, na której uczą myślenia życzeniowego niepopartego najmniejszą analizą musiały być marnowane środki na zatrudnianie takich beznadziejnych wykładowców

  •  

   pokaż komentarz

   @dynamitri: Przede wszystkim UK była centrum rozliczeniowym Europy. To jest 40 tys. miejsc pracy dla ekspertów nie tylko z UK, a z całej UE. Po Brexicie większość firm się stamtąd wyniesie, a niektóre już to zrobiły. Niektóre już przeniosły się do Polski.

   Ten mocny rynek UK kurczy się z każdym miesiącem i niedługo brytyjczycy sami będą prosić, żeby ponownie do tej UE wejść.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin: a i jeszcze jedno. Wszystkie think tanki w UK, za wyłączeniem dwóch, stwierdziły w swoich raportach, że Brexit będzie dla UK katastrofą.

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: Miałem ci odpisać, że UK wcale nie kwitła przed UE, bo miała wiele kryzysów i niezbyt stabilną gospodarkę, ale jak przeczytałem, że porównujesz UE do ZSRR to stwierdziłem, że jesteś idiotą impregnowanym na wiedzę i ciebie w ogóle nic nie interesuje, więc szkoda czyjegoś czasu

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL: @dynamitri: @koral: Podziwiam ze chce wam sie dyskutowac z kims tak odpornym na fakty.

  •  

   pokaż komentarz

   @empee nie jestem wszystko wiedzacy dlatego w takiej dyskusji licze na merytoryczna kontre

   Dlatego jeszcze mi sie chce

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin: jak wyżej, jestem po ekonomii, jestem w UK 13 lat i pracuję w supply chain dla dużej korporacji z branży lotniczej.
   Napiszę ci tylko, że pojęcie o nowoczesnej ekonomii i zależnościach gospodarczych masz nikłe a myślenie o Brexicie masz czysto życzeniowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin: Ponad 14lat w UK - leci 15 rok - prowadzę tu swoja firmę, zona prowadzi swoja. Kontakt z Anglikami od rana do wieczora. Rozśmieszyłeś mnie swoimi analizami.
   Jednak gdy spotykam tak zwanych chav/ow - ludzi na których my mówimy patologia to nawet w podobnym tonie do Twojego się wypowiadają. Oni właśnie będą przyszłością tej wyspy :D

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL: myślę, że UK może na tym długofalowo dobrze wyjść i Ba! to może być niemalże wyreżyserowany scenariusz, trzeba pamiętać, że ojcem założycielem UE było UK, więc też najbardziej ją je kształtowało. Bardzo możliwe, że ostatecznie UK dostanie bardzo dużo benfitów z racji niedoszłego brexitu, najbardziej prawdopodobne jest to że wchodzące reformy parlament UK będzie mógł odrzucać od tak, kar nie płacić, przyjmować tylko takich uchodźców jakim się podoba. Ale to wszystko po śmierci królowej Elżbiety.

  •  

   pokaż komentarz

   ekonomia UK będzie cierpieć jakieś 2 lata, może 4

   @drSin: Dwa lata to oni już cierpią, a jeszcze z Unii nie wyszli. Funt do tej pory nie wrócił do dawnej pozycji.
   Poczytaj jak wzrosła emigracja anglików do Szkocji i Irlandii.

   Zapomniałeś o jednej sprawie. Jak przez Brexit Szkocja zechce się odłączyć, to Anglia będzie w ciężkiej sytuacji.
   Było Imperium, jest Zjednoczone Królestwo będzie Anglia.

  •  

   pokaż komentarz

   @zemsta_przegrywa: no i wszystkie te wykształcone osoby chcą powstrzymać decyzję Jonów co zaczynają dzień od jebniecia Fosterka xD

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: @zemsta_przegrywa: najlepsi idą do biznesu, do polityki garną się cieniasy

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   Mialem napisac jak to czesc biznesu, przynajmniej statutowo, idzie do Czech, ale stwierdzilem walic wpis, juz jest zaorane. Po czym wszedlem na skrzynke sluzbowa i dostaje maila od Amexa jak na zdjeciu xD

   @BigFeet: @drSin: @dynamitri: @CreativePL: @koral: @zemsta_przegrywa: @windows95: @miszczu90: @01100011011010000110000101101101: @konradpra: @empee: @ZaplutyKarzelReakcji: @LubieRZca:

  •  

   pokaż komentarz

   myślę, że UK może na tym długofalowo dobrze wyjść
   Bardzo możliwe, że
   najbardziej prawdopodobne jest to


   @miszczu90: Nie no brzmi legitnie xD

  •  

   pokaż komentarz

   @makrel_gieldowy: Do poprzedniego tygodnia powtarzałem, a także wierzyłem ze żadnego brexitu nie będzie. Teraz już zaczynam się obawiać. Wspomnę tylko ze rynek mieszkaniowy ma zmaleć nawet o 35% - Głupi ja właśnie dokańczam spłacanie kredytu na dom. Zapowiada się bardzo gruba wtopa.

  •  

   pokaż komentarz

   @01100011011010000110000101101101: ja pracuje w amerykansko-brytyjskiej firmie i tak jak pisalem, biznes z UK ucieka, przynajmniej in "legal/statutory terms".

  •  

   pokaż komentarz

   @makrel_gieldowy: mam wrażenie, ze Brytyjczycy sami jeszcze nie zrozumieli, ze rozpoczęła się równia pochyla. Majątek odpływa, kurczy się rynek wewnętrzny, główne sektory gospodarki spowalniają obroty, a jeszcze brytole maja dostęp do wspólnego rynku na staruch zasadach. Pomysł co się będzie działo jak nie będę należeli do wspólnego rynku celnego. Przecież tylu korzystnych umów z każdym regionem świata UK nie ogarnie nawet w ciągu 5 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @makrel_gieldowy: Ja też dostałem tego maila. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   jeszcze brytole maja dostęp do wspólnego rynku na staruch zasadach

   @ZaplutyKarzelReakcji: to jest spory problem odnośnie uświadomienia sobie implikacji związanych z Brexitem przez te zakute makówki. Wielokrotnie już słyszałem "Hurrr durrrr miał być Brexit i kryzys, a co, bezrobocie wciąż małe, mogę kupować brzoskwinie i awokado, nikt mnie nie zwolnił, nadal mam pracę, Projekt Strach" itd.

   Tyle, że jeszcze nie było Brexitu - więc status quo, na dobrą sprawę, przez 2.5 roku było niezachwiane i zachowane. Ale na szczęście biznesy się powoli zwijają, zwolnienia coraz szersze - zwłaszcza w tych branżach które najbardziej zatwardziałych Brexiterów zatrudniają, więc zacznie do nich docierać, myślę. Ja dziś profilaktycznie miałem rozmowę odnośnie pracy z Berlinem ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @trzeciodkonca: Szczerze mówiąc marzę wręcz o takim obrocie spraw. Irlandia zjednoczona, odłączona Szkocja, ew. Walia. Tak jak być powinno, uwolnieni od angielskiego ciemiężcy. Dopiero wtedy to anglicy narobią w gacie.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin: zwróć uwagę na to jak oberwie UK, a jak oberwie UE. jednak UK wyjdzie na tym dużo gorzej i nie wiadomo jak długo im zajmie pozbieranie się do kupy i wyleczenie ran

  •  

   pokaż komentarz

   @dynamitri: a ja jestem 15 i co?? i tez uwazam ze jebnie srogo sle jak sie zmieni ster byle nie na korbyna bo beda w gorszej dupie ale watpie by ludzie zaglosowali wiec reasumujac pomiomo tych popychanek bedzie dobrze moze nie od razu ale bedzie podpisza umowy z eu to moge sie zalozyc i z reszta swiata(i to nie bedzie tereska) i dla czego francja i szkopy sie tak srsja o brexit bo im ££ to ucieka

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL: szczerze nie rozumiem hejtu na brexit, zwlaszcza ze wiekszosc 'stara' sie oceniac jedynie skutki ekonomiczne, co prawda tylko na tyle na ile pozwala im proste myslenie bo ekspertami nie jestescie ani tez wszelkich detali i szczegolow nie znacie. Kazdy kij ma dwa konce

   Natomiast warto zwrocic uwage na to ze unią kierują ludzie skrajnie nieodpowiedzialni, skorumpowani itd i jedna decyzja moze doprowadzic do katastrofy.

   W tej formie w jakiej UE obecnie funkcjonuje jest ona nie do przyjecia i predzej czy później odbije sie czkawka.

   Brytole podjeli decyzje albo doplacic do wyjscia ale ratowac swoja przyszlosc albo gnic jeszcze pare lat i byc zaleznym od imbecyli i narazic sie na cos powazniejszego, mysle ze takie spojrzenie na brexit jest tez uzasadnione, bo na wypoku to same doktory ekonomi i stratedzy wojskowi

  •  

   pokaż komentarz

   a ile pozwala im proste myslenie bo ekspertami nie jestescie ani tez wszelkich detali i szczegolow nie znacie. Kazdy kij ma dwa konce

   @indor: Dlatego czytam analizy ekspertów.

   Natomiast warto zwrocic uwage na to ze unią kierują ludzie skrajnie nieodpowiedzialni, skorumpowani itd i jedna decyzja moze doprowadzic do katastrofy.
   Tzn jaka decyzja, co jest takiego złego w uni co blokuje ci rozwój tobie jako obywatelowi, albo bytowi jakim jest państwo członkowskie?

  •  

   pokaż komentarz

   @CreativePL: serio? Ja mysle ze to co widac to dopiero wierzcholek gory lodowej, unia wp$$?$%!a sie przede wszystkim w wewnetrzne funkcjonowanie panstw, jej przedstawiciele wrecz szantazuja zeby tylko realizowac swoje chore ideologie, np burdel z ta cala migracja. Nie mowiac juz o tym ze ue realizuje interesy tylko niektorych panstw, np niemcy nordstream, francja pracownicy delegowani itd, a w Polsce postawią ronda z tabliczka ze zbudowane z funduszy UE i wszyscy sie slinią xd

   Szczerze ciezko policzyc ile nas bedzie kosztowala ta cala migracja, a pytasz o wplyw na zycie ludzi, to zapytaj tych co ich bliscy zgineli w zamachach, albo ludzi pobitych czy zgwalcone kobiety, ludzi ktorzy nie moga normalnie wyjsc do sklepu bo grasuja gangi nachodzcow. Tak to jest jedna z decyzji ktore podjeto w UE i nikt nie poniosl odpowiedzialności za to.

   Pisowcy rozjebuja nasze sądownictwo i UE sie przyp$$?$%!a do nas, a kryzys migracyjny i ogromny koszt jaki placa normalni ludzie to juz nikogo tam nie interesuje, takie rowne prawa w tej unii i tolerancja xd

  •  

   pokaż komentarz

   Ja ponownie nie mówię, że te firmy znikną z UK, mówię tylko że obroty Londyńskiego City to to setki albo I tysiące miliardów funtów czy tam euro czy dolarów. I z tego torcika UK dostaje ogromne podatki (w guardianie kiedyś czytałem że z samego taxu ok 22 miliardy funtów rocznie, ale to były jakieś szacunki) plus zatrudnia się tam jakieś 100k ludzi. Jakąś część firm która tam działa robi to tylko dlatego, że UK jest w Unii, jakaś inna robi to po części dlatego A część pewnie ma to gdzieś. Pomyśl, jaki kraj może bez obaw rezygnować z choćby kawałka tych przychodów, skąd oni to wezmą jeśli dołączysz że te 100k ludzi to raczej podnoszą średnią za

   @BigFeet: a to ciekawe bo własnie duże miasta w większości głosowany za wystąpieniem z UE :) Czyżby miało się to im odbić teraz czkawką?

  •  

   pokaż komentarz

   co jest takiego złego w uni

   @CreativePL: posypie się na mnie grad minusów, ale Unię krytykują najgłośniej ci, którzy nigdy z niej nie korzystają.

   - nie wyjeżdżają na wakacje (bo ich nie stać)
   - nie wyjeżdżają na studia (bo są za głupi i mają za słabe wyniki w nauce)
   - nie wyjeżdżają do pracy (bo nie mają umiejętności albo po prostu się boją i nie znają języka)

   itp. itd. To samo w UK, najgłośniej za wyjściem z Unii krzyczy prowincja i małe miasteczka gdzie ludzie i tak nie wyjeżdżają (chyba że na tydzień do Magaluf), nie studiowali nigdy i nie będą studiować, ciągną benefity i w życiu nie przepracowali ani jednego dnia

   Smutne to w sumie. W Polsce też, są ludzie którzy nie znają ani angielskiego, ani niemieckiego, ani francuskiego ani hiszpańskiego więc w większości rozgrywających karty krajów Europy nie mają co szukać, i potem pieprzą kocopoły że ŁUNIA PANIE ZEPSUTA OTŚROTKA, choć tak naprawdę nigdy poza swoim wyp$?#owem w tej "Unii" nie byli ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   a to ciekawe bo własnie duże miasta w większości głosowany za wystąpieniem z UE :)

   @Sobczak: co za brednie.

   Birmingham: LEAVE: 50.4% REMAIN: 49.6%
   Bristol: LEAVE 38.3% REMAIN: 61.7%
   Leeds: LEAVE: 49.7% REMAIN: 50.3%
   Liverpool: LEAVE: 41.8% REMAIN: 58.2%
   London: LEAVE: 40.1% REMAIN: 59.9%
   Manchester: LEAVE: 39.6% REMAIN: 60.4%

   Aberdeen city LEAVE: 38.9% REMAIN: 61.1%
   Edinburgh city: LEAVE: 25.6% REMAIN: 74.4%
   Glasgow city: LEAVE: 33.4% REMAIN: 66.6%

   Belfast East: LEAVE: 51.4% REMAIN: 48.6%
   Belfast North: LEAVE: 49.6% REMAIN: 50.4%
   Belfast South: LEAVE: 30.5% REMAIN: 69.5%
   Belfast West: LEAVE: 25.9% REMAIN: 74.1%

   Cardiff: LEAVE: 40% REMAIN: 60%

   Więc z 11 głównych miast Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej tylko 1 głosowało za wyjściem a to i tak marginalnie - 50.4 vs. 49.6, duże miasta wszędzie były za tym, żeby ZOSTAĆ.

   Belfast w większości też za pozostaniem, tylko Wschodnia część Belfastu głosowała za tym żeby wyjść.

   Mógłbyś chociaż nie kłamać ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Sobczak: jak kolega @dynamitri pisał, z dużych miast tylko B'ham głosowało zeby wyjsc (jak cale west midlands zreszta), ale londyn to opoka opcji pozostania, manifestacje na ulicach itp itd :D

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin:

   jednakże sama nazwa pochodzi od połączenia Geografii i Polityki i opowiada o zależnościach geograficznych względem polityki w efekcie czego ma związek z gospodarką.

   Bilans plusów i minusów pod twoimi komentarzami pokazuje, że ludzie nie myślą tylko powtarzają niczym papugi.

   Niemal wszyscy się zachowują jakby wyjście z UE oznaczało, że ta wyspa odpłynie od Europy gdzieś na Ocean Indyjski.
   Geografia i polityka. Wyspa nigdzie nie odpływa, a pieniądz zawsze znajdzie drogę.
   UK było głównym centrum finansowym w Europie przed UE, będzie nim i po. Tak jak piszesz, może być kilka lat czkawki ale jak na razie brexit spowodował wzrost płac i trochę spadek cen nieruchomości.
   Z tych płac pewnie będzie trochę inflacji ale lokalny rynek też pobudzi. Spadek na nieruchach zaś stabilizuje gospodarkę gdyż odwleka kolejne pęknięcie bańki.

   BTW. Jak sądzisz zachowa się funt w najbliższym czasie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @BigFeet: @drSin:
   Nikt się nie wyniesie. Biznes z poza Europy robi się z Europą w City i na Canary Wharf. Saudowie, Chińczycy albo USA nadal będą robić finansowe deale w City. Coś tam się może zmieni. Banki przeniosą swoje oddziały od rynku UE na kontynent, a w międzyczasie zatrudniają tu ludzi aby być gotowym obsłużyć nadchodzące zmiany.
   Jest ssanie na pracowników, pensje idą do góry. W Londynie jest w trakcie budowy albo w planie w przeciągu dekady łącznie ponad pół tysiąca wieżowców. Jestem w City co dzień koło tego sławnego czopka (aka Gherkin) i tylko w jego pobliżu kończą właśnie budowę trzech budynków wyższych od niego. To wszystko będą biura.
   Jesteś jednym z tych co myli brexit z uderzeniem meteorytu w UK i zatonięciem całej wyspy.
   Będzie chaos, coś przez jakiś czas na pewno będzie gorzej ale długofalowo jest to szansa dla UK. Szansa, której być może nie sp%!@%?@ą jak to w zwyczaju mają nasze (p)osły.

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin:

   Dlaczego wy wszyscy uważacie, że na 100% wszystkie te firmy o których piszecie się wyniosą z UK.
   ¯\_(ツ)_/¯

   GIF

   źródło: i.kym-cdn.com (1022KB)

  •  

   pokaż komentarz

   @BigFeet: @drSin:

   HSBC ponad 1000 miejsc pracy przeniesione z Londynu do Paryża
   Really?
   HSBC zatrudnia około 230 tys pracowników na świecie, 50 tys w UK z czego w samej siedzibie gównej 8000 na Canary Wharf w Londynie. Serio myślisz, że ten 1000 to symptom upadku UK? xD
   Pewno sami specjaliści od rynku UE ¯_(ツ)_/¯
   To samo dotyczy reszty banków, które wymieniłeś. Co to jest kilkaset osób. Te korporacje przy skali ich działalności robią takie ruchy normalnie bez brexitu. BAU.

   Kilka lat temu (przed brexit poll) UBS już wtedy przynosił sporo operations i tech do tańszych lokalizacji. M.in. do Krakowa, Wrocławia, Bangalore i Nashville. Ale jednocześnie budowali duży nowy budynek na kilka tysięcy osób koło Liverpool Street Station i na pewno nie wygląda żeby UBS przenosił się do Frankfurtu, lol.

   http://www.fnlondon.com/articles/ubs-to-shift-64-jobs-from-london-in-initial-brexit-moves-20181101

   Ooo Kurła, 64 stanowiska od operacji w UE przeniosą (i potem jeszcze 150). No straszne. UK upada, wyspa tonie.
   I kto tu zaklina rzeczywistość...

  •  

   pokaż komentarz

   @drSin:

   znowu czarne albo białe. Człowieku, nikt nie mówi że to zły czy dobry krok
   No co Ty? Musi być czarne albo białe, nie wiesz? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @dynamitri:

   3/4 warzyw i owoców w UK jest importowana z Unii Europejskiej
   I w ramach brexitu nikt na wyspach już nie będzie chciał tego jeść, a UE wyp%%@$!%i te warzywa do morza, tak? ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   Mógłbyś chociaż nie kłamać

   @dynamitri: nie kłamię tylko źle zapamiętałem, mój błąd.

  •  

   pokaż komentarz

   w ramach brexitu nikt na wyspach już nie będzie chciał tego jeść

   @szpongiel: w ramach Brexitu ceny pójdą w górę jeśli nie będzie żadnej umowy, choć nawet z umową nie ma opcji na to że nie będzie ceł czy dodatkowych opłat - trudno oczekiwać że zasady handlu będą identyczne i równie preferencyjne po wyjściu z Unii jak i przed - inaczej, jaki jest cel członkostwa w Unii?

   ludzi nie będzie stać żeby to wszystko kupować po podwyżce cen - domowe budżety nie są z gumy, jeśli ktoś ma £5 do wydania tygodniowo na owoce a jabłko kosztuje £0.5 teraz a £1 po Brexicie, to automatycznie ten ktoś może kupić tylko 5 a nie 10 jabłek, więc sprzedaż spada o połowę, bo siła nabywcza spada o połowę. Teraz pomnóż to x kilkadziesiąt bo w grę wchodzi ileś produktów i x ileś milionów, bo dotyczy to iluś milionów potencjalnych konsumentów czy firm - i masz odpowiedź.

   UE wyp#@%$?@i te warzywa do morza

   UE ma od cholery rynków zbytu, jak nie może tego spylić w UK to spyli to gdzie indziej w chwilę-moment, czy to w innym kraju członkowskim czy poza unią nawet - tym bardziej, że sama UE ma i dużą siłę negocjacyjną, i umowy handlowe z partnerami na całym świecie już ogarnięte. Proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: nie chodzi o wplyw tylko jakie straty w handlu Polska poniesie.

  •  

   pokaż komentarz

   @pawel-schab
   Chodzi o wplyw bo poniesiemy staraty w handlu ale czy mielismy na to jakis wplyw???

   To jak bysmy mieli kolizje drogowa i sprawca byl pijany, jaki mielismy wplyw na to ze kierowca, ktory w nas uderzy bedzie pil???

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel Trochę nie czytasz w całości co pisałem.
   Ja nigdzie nie twierdzę że UK upadnie i że biznes ucieknie całkiem z wysp, piszę tylko że z powodu brexitu w tej jednej gałęzi gospodarki, istotnej gałęzi która mimo wszystko w jakimś stopniu kręci się dzięki temu, że UK jest w unii jakaś część odejdzie.
   Cała gospodarka jest takim naczyniem połączonym, więc uszczerbek na jednej gałęzi pociągnie uszczerbki w innych.
   To że buduje się mnóstwo biur to też pisałem, fakt że ja to widzę inaczej niż Ty, że te inwestycje powstały przed całym pomysłem brexitu i może z tego wyjść problem, bo może się okazać że np Chińczycy czy Arobowie będą woleli jednak inwestować w unii i biura będą stały puste, albo nie będą tak rentowne jak zakładano.
   Dodałbym też, że brytyjski przemysł też będzie miał bo czysto ichniejszych firm nie ma aż tak wiele, mnóstwo produktów sprowadza się z kontynentu i jeśli obejmą je cła, większe kontrole na granicach co wydłuży czas dostaw to firmy będą zmniejszać zatrudnienie w samej Anglii a zwiększać tam gdzie mogą, a rynek zbytu wielu tych produktów to też unia więc w drugą stronę to samo czyli cła, utrudnienia transportu więc tym bardziej będzie się opłacało przenieść produkcję tam gdzie rynek.
   Ja nigdzie nie piszę że będzie biało i czarno, że UK upadnie i za 30 lat podbiją ich Szkoci w koalicji z Walią, a wielka armia Irlandii odbije północ z rąk protestantów.
   Pisze tylko, że moim zdaniem będzie tam dużo gorzej niż jest bo póki co nic się nie stało, a jednak napływ imigrantów zmalał, jednak pewne ruchy i zapowiedzi firm o zmniejszaniu zatrudnienia i inwestowania się pojawiają, zabawne konflikty o jedzenie (Marmite od Uniliver) też już były, rozmowy o wyjściu Szkocji z wspólnoty tak często się pojawiały chyba tylko w czasach referendum.
   Moim zdaniem są to przesłanki, żeby twierdzić że jak już dojdzie do wyjścia w ten "twardy" sposób to wiele rzeczy tam jebnie, ale to moje zdanie i chętnie poczytam dlaczego nie ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @dynamitri: z tymi warzywami to przecież import do UK.
   Kto ustala cła na importowane towary, kraj eksportujący czy importujący?
   Zatem czemu UK miałoby chcieć dać cła na import warzyw jeśli miałoby to spowodować dlań takie negatywne skutki jak opisujesz?

   UE ma od cholery rynków zbytu, jak nie może tego spylić w UK to spyli to gdzie indziej
   Ale skąd pomysł, że nie będzie mogło. Nawet przy no deal brexit popyt na ten towar pozostanie na wyspach, a w interesie UK nie bądźcie wprowadzenie cła ani tym bardziej embarga, więc?

   jaki jest cel członkostwa w Unii?
   Zdaje się, że Nowy Wspaniały Świat, bo do swobodnego przepływu ludzi i towarów wystarczy członkowstwo w Schengen. Choć w rozmowie UK to akurat nie jest argument.

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel: Jak na razie wszystko zmierza do No Deal Brexit w którym włączane są praktycznie wszystkie możliwe opłaty dodatkowe a system handlowy działa w trybie awaryjnym i dość prowizorycznym.

   Twój komentarz to myślenie życzeniowe - CZYSTO hipotetyczne, osiągalne tylko przy WZAJEMNEJ, obustronnej, daleko posunięte dobrej woli i chęci osiągnięcia kompromisu. Jak na razie od referendum minęło ponad 2.5 roku, do samej daty Brexit zostało raptem 7 czy 8 tygodni i NIC nie jest podpisane ani ustalone. Nie wiem jak ci to inaczej wytłumaczyć. Pozdro z fartem mordo

  •  

   pokaż komentarz

   @koral: widze ze nie ogladal pan dokumentu o tym dlaczego doszlo do glosowania w sprawie Brexit. I jak wielki wplyw na to ze bylo to glosowanie mialy takie osoby jak Merkel, sarkozy, tusk

  •  

   pokaż komentarz

   @dynamitri: no deal to będzie chaos, owszem ale on nie potrwa wiecznie. O ile UE może strzelić foszka i robić utrudnienia na eksport z UE, to po co UK miałoby strzelić sobie w stopę i robić utrudnienia na import z UE?

  •  

   pokaż komentarz

   po co UK miałoby strzelić sobie w stopę i robić utrudnienia na import z UE?

   @szpongiel: trochę patrzysz na to od dupy strony moim zdaniem - to nie UK robi sobie utrudnienia (lub nie), to UE nie daje UK preferencyjnych stawek i nic nie ułatwia (bo nie muszą). Gdyby zrobili inaczej, to wtedy automatycznie bezsensowne staje się członkostwo i jeden z głównych raisons d'etre Unii Europejskiej jako takiej czyli bezcłowy, bezproblemowy przepływ produktów i dóbr między krajami zrzeszonymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @BigFeet: ok, będzie negatywny impakt owszem ale sądzę, że przeceniany jest jego rozmiar. Nawet w przypadku no deal z czasem kasa znajdzie drogę. Powstaną umowy itd. Londyn nie przestanie być finansową stolicą Europy nawet jeśli biznes skurczy się o 10%.
   Poza tym wszyscy skupiają się na tym czego nie będzie i liczą koszty. Niemal nikt nie patrzy na to co powstanie. Wiem, że z góry trudno przewidzieć ale UK nie mając związanych rąk przez UE będzie mogło samo zawiązać nowe korzystne umowy z resztą świata.
   Pożyjemy zobaczymy ale nie sądzę żeby było tak źle jak niektórzy sądzą nawet w przypadku no deal. No chyba, że faktycznie spełniłby się mało prawdopodobny scenariusz rozpadu samego UK.

  •  

   pokaż komentarz

   @dynamitri: wygląda jakbyś nie padumał.
   Przy imporcie każdy nakłada cła u siebie. UE ba import z UK, a UK na import z UE. Nie twierdzę, że UE nie będzie mieć cła na import z UK ale to jest lipa dla brytyjskiego farmera, a nie konsumenta, tak?
   Od UK zależy cło na import z UE, więc aby nie robić problemu, o którym pisałeś własnemu konsumentowi wystarczy, że UK powie "chuj, importujemy z UE jak dotychczas, bez cła".
   Gdyby UE zaczęło celowo nakładać cła na eksport dokądkolwiek to by srała na własnych rolników.

  •  

   pokaż komentarz

   Powstaną umowy itd. Londyn nie przestanie być finansową stolicą Europy nawet jeśli biznes skurczy się o 10%.

   @szpongiel: Biznes kurczy się o 30%, z Wielkiej Brytanii znika $1 trylion, GDP było $3 tryliony w 2018. O czym my w ogóle rozmawiamy, człowieku (╯︵╰,)

   Wiem, że z góry trudno przewidzieć ale UK nie mając związanych rąk przez UE będzie mogło samo zawiązać nowe korzystne umowy z resztą świata.

   PO CO MA TO ROBIĆ KTOKOLWIEK? Co ma UK do zaoferowania jakiemukolwiek krajowi, żeby ktokolwiek na świecie podpisywał akurat z UK preferencyjne umowy a nie z kim innym, na cokolwiek co nie jest shitem spożywczym czy artykułami najgorszego sortu - bo te ze względu na niską cenę zawsze ludzie, nawet w recesji, będą mogli kupić? W czym post-Brexitowa Wielka Brytania ma przewagę na globalnej scenie, i w jaki sposób trzyma jakiekolwiek karty? W jakiej branży, w jakim biznesie, w jakich usługach, produktach, towarach?

   Odpowie mi ktoś? Może ty? Bo mieszkam tu od 12 lat ponad, od 3 lat jak nie dłużej - kampania była jeszcze przed referendum - pytam o to, i nikt, kto tak ochoczo popiera Brexit, nigdy nie potrafi odpowiedzieć.

   Na wykopie to samo, zawsze: "HURRR DURRR NIE, BO NA PEWNO COŚ POWSTANIE, NIE BĘDZIE TAK ŹLE, UK TO POTĘGA" - bo co? Z jakich przyczyn? Co powstanie? W jaki sposób? Na jakiej płaszczyźnie? Jakie towary? Jakie produkty? Jaka gałąź ekonomii, handlu, przetwórstwa, produkcji, przemysłu lekkiego, ciężkiego, nauki, edukacji? Czym odizolowane i niepołączone z nikim w żaden sensowny sposób, post-Brexitowe UK może zachęcić? Co może zaoferować?

  •  

   pokaż komentarz

   @dynamitri: zarzucasz hurr durr, a sam hurdurzysz tylko w drugą stronę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Równie dobrze możesz zadać podobne pytania np. o Szwajcarię.
   Patrz jak upada i w ogóle jaka bida z nędzą tam jest ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel: odpal sobie bbc playera i poszukaj

  •  

   pokaż komentarz

   Zatem czemu UK miałoby chcieć dać cła na import warzyw jeśli miałoby to spowodować dlań takie negatywne skutki jak opisujesz?

   @szpongiel: nie 'chce' tylko musi, jako członek WTO ma obowiązek traktować wszystkich innych członków WTO jednakowo. Więc nie ma mowy o tym że w dzisiejszej zglobalizowanej gospodarce każdy ustala sobie cła jakie chce i komu chce.

   Jak UK zniesie cła na żywność z Europy to będzie musiała znieść cła na żywność z całego świata. A że rolnictwo w pierwszym świecie to subsydiowany i strategiczny sektor to nie wiem czy angielscy farmerzy będą tacy zachwyceni jak np. zacznie się import taniej żywności z Ukrainy czy jakiegoś innego kraju o niższych standardach pracy niż UK

  •  

   pokaż komentarz

   @vasco_da_gama: i to jest jakiś argument.
   Ale kraje członkowskie UE też są członkami WTO, a jednak między sobą nie muszą mieć cła. Przy Brexicie z dealem też by mogło nie być ceł.
   Nie sądzę zatem aby nie było furtek.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale kraje członkowskie UE też są członkami WTO, a jednak między sobą nie muszą mieć cła.

   @szpongiel: oczywiście, mają w WTO wpisany wyjątek jako "Regional Free Trade Agreement". Problem z tym że negocjacja tego typu umów z WTO trochę trwa, no i takie UK może mieć problem z przekonaniem reszty WTO żeby zaakceptowały oprócz EEA mamy mieć jeszcze kolejną regional free trade agreement w tym samym regionie na innych zasadach. Myślę że to co najmniej 5, jak nie 15, lat negocjacji a i to może się skończyć brakiem zgody.

   Zresztą taka umowa to będzie musiało być custom union lub pełne free trade agreement. To po co ten cały cyrk jeżeli UK miałoby znowu wchodzić w unię celną?

   http://www.wto.org/english/tratop_e/region_e/rta_pta_e.htm

 •  

  pokaż komentarz

  obywatele UK - heheheh zagłosujemy za brexitem, będzie beka jak wyjdziemy z tej komunistycznej UE
  wynik - wychodzimy
  obywatele UK - ee tam nie wyjdziemy, albo jakoś łagodnie to pójdzie
  UE - nic!!!? twardy brexit
  Obywatele UK:

  źródło: i.kym-cdn.com

 •  

  pokaż komentarz

  Ostatnio jedna kobieta (taka zwykła) się wypowiadała w radiu na temat Brexitu i powiedziała, że głosowaliśmy za brexitem 2 lata temu i czemu już wtedy nie wyszlismy z UE? I tacy ludzie mają prawo głosu i teraz tylko gnój się zrobił. Cały czas mówi się na okrągło o chaosie jaki czeka w marcu ale dalej będą forsować brexit i chuj.

  •  
   lewaq3000

   +4

   pokaż komentarz

   @Sobczak: i ma rację. Powinna UE od razy wyj$?%ć UK.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sobczak mnie rozp#$?@%#a jak słucham że tzw leaversi głosowali za wyjściem bo myśleli zablokują muzułmanów aka refugees spływających do UK. Co niektórym by się przydała lekcja geografii. Poza tym jak już wyszlp ze wychodzą to się nagle zdziwili że ktoś może od nich chcieć jakies wizy np przecież to niewyobrażalne xD
   Juz nie wspominając o takim gniotach którzy sadzą się że wychodzić teraz zaraz bez dealu, ja p?$!@$$e zero wiedzy o ekonomii, nic dziwnego że wychodzą jak takie tłuki głosują, ale bedzie zdziwko jak funt zanurkuje i trzeba bedzie zapirdalać xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Sobczak: @PaulStanley: Żadnej tragedii nie będzie, cały zgiełk jest robiony po to by jednak UK zostało w UE. UK to mocarstwo o kilkuset letniej historii i nawet jeśli siła ich paszportu trochę podupadnie to nie na tyle by całe społeczeństwo, podróżujące za granicę się o to wściekało. IMHO bałagan potrwa do końca roku ale i tak dobrze na tym wyjdą...

  •  

   pokaż komentarz

   @lewaq3000: Po pierwsze referendum nie mialo formy wiazacej dla rzadu, to byla tylko wskazowka czego chca ludzie. Po drugie, procedura wyjscia jest okreslona przepisami, ktore UK muis przestrzegac.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sobczak: to kiepsko swiadczy o unii ze chaos i burdel, unia robi im specjalnie pod gorke zeby nastraszyc inne kraje blee

  •  

   pokaż komentarz

   @PaulStanley: Ja myślę, że ci którzy dalej pomimo widma chaosu jaki nastąpi chcą wyjścia z UE są w takiej sytuacji, że ten Brexit im wiele nie zaszkodzi bo mają i tak stabilną pracę (a nie np w takim Jaguarze albo Airbusie) albo mają wyj##?ne na sytuację z Irlandią Północną. Ktoś jest dobrze ustawiony to sobie teraz p$@@$@?i o wyjściu i wolności a nie patrzy na to, że tysiące osób stracą pracę, że będzie wszystko utrudnione. Jeszcze taka baba myśli, że wyjście z UE to takie hop siup bez procedur w tydzień się wychodzi ale wszystko zostaje jak było. W dodatku pamiętajmy, że to całe referendum to było 52-48% czyli różnica nie wielka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sobczak mi raczej chodzi o to że tutaj byle kowalski ma zerowe pojęcie o polityce/ekonomii (nie znam sie ale sie wypowiem) i tak jak mowilam mysli ze UE jest odpowiedzialne za cale multikulti i zło dziejace sie w UK. No nie do konca tak jest, a prawda jest taka ze jesli zastopuja imigrantow EU to beda mieli jeszcze wiecej tego czego nie chca i bedzie placz. Ale co ja tam ich bede prostować...

 •  

  pokaż komentarz

  A mi się podoba jak Tusk czołga UK.

 •  

  pokaż komentarz

  Zakop za kłamliwy tytuł. Nie przenosi lecz przygotował plan tego co zrobi jeśli będzie wyjście bez umowy. Innymi słowy korpo naciska na rząd.