Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Polka, Węgier, dwa kochanki. Jak polska magnatka opłaciła węgierskie powstanie - Franciszek II Rakoczy zyskał nieśmiertelną sławę jako węgierski bohater narodowy i przywódca antyhabsburskiego powstania. Jego pomnik stoi dziś przed parlamentem w Budapeszcie. Węgrzy nie chcą jednak pamiętać, że ich ukochany książę wyzwalanie ojczyzny zaczął od przygody ze starszą od niego mężatką.

PS Zapisz się na listę: The best of historia! :)

Proste zasady:

1. Najwyżej jedno, wyjątkowo dwa wołania dziennie do znaleziska poświęconego historii.
2. Tylko materiały z bibliografią (chyba że to np. galeria zdjęć) i autorem znanym z imienia i nazwiska.
3. Jeśli w nagłówku będzie pytanie, w środku zawsze znajdziesz odpowiedź.
4. Bez taniej sensacji, bez chamskich clickbaitów, ale nie oceniam materiałów po tytule, lecz po całej zawartości.
5. Żadnych bzdur o Wielkiej Lechii, żadnych ufoludków budujących piramidy, tylko materiały oparte na literaturze naukowej.

Kliknij: http://mirkolisty.pvu.pl/list/7boqzR3aRAAJB580, zaloguj się i kliknij "dołącz"!

#polska #wegry #historia #nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne
+3
MagicznyKarol
Diabelski rdzeń – kryptonim nadany 6,2 kg podkrytycznej masie plutonu Pu-239 o kształcie kuli, która była używana do eksperymentów w Los Alamos National Laboratory w latach 1945–1946. Nazwa została nadana przez pracowników laboratorium po dwóch niezależnych incydentach związanych z doprowadzaniem rdzenia do masy bliskiej krytycznej, w wyniku których zmarło dwóch naukowców: Harry Daghlian (incydent z 21 sierpnia 1945) oraz Louis Slotin (incydent z 21 maja 1946).

Harry Daghlian

21 sierpnia 1945 roku postanowiono zbadać, czy faktycznie rdzeń ma masę bliską krytycznej. W tym celu potrzebny był reflektor neutronów, czyli materiał, który odbije do wnętrza rdzenia neutrony wyrzucane na zewnątrz kuli. Takie właściwości ma m.in. węglik wolframu. W laboratorium pracował tego dnia fizyk Harry Daghlian, któremu towarzyszył tylko jeden strażnik. Daghlian układał wokół plutonowego rdzenia węglikowe bloczki, ustawiając je tak, by jak najskuteczniej odbijały neutrony.

Cała procedura kontrolowana była przy pomocy licznika neutronów – im lepsze ułożenie bloczków, tym skuteczniejszy reflektor i tym bliższy reakcji łańcuchowej pluton, a więc tym silniejsze promieniowanie. Daghlian kończył już swoją układankę i ustawiał ostatni z bloczków, gdy licznik zaalarmował go, że spowoduje to inicjację reakcji. Fizyk zatrzymał gwałtownie rękę, ale ostatni bloczek wypadł mu z dłoni i spadł na rdzeń.

Daghlian zareagował błyskawicznie, próbując zrzucić na podłogę upuszczony węglik wolframu, ale nie zdołał tego zrobić. Rozrzucił więc ułożoną konstrukcję, powodując przerwanie rozpoczynającej się reakcji.
Te kilka sekund wystarczyły jednak, by otrzymał ogromną dawkę promieniowania ocenianą na 300-500 remów. Nie znamy bezpośredniej reakcji jego organizmu tuż po napromieniowaniu, ale wkrótce po umieszczeniu w szpitalu zapadł w śpiączkę i zmarł 25 dni po wypadku na skutek choroby popromiennej.

Louis Slotin

W Los Alamos, Louis Slotin odpowiadał za prowadzenie szacunków mas krytycznych, najpierw w ramach projektów Otto Frischa, gdzie stosowany był izotop uranu, a później na rdzeniach Pu-239. Większość z przeprowadzanych badań opierała się na eksperymentalnym doprowadzaniu stopniowo coraz większych mas materiałów rozszczepialnych do poziomów bliskich krytyczności.
21 maja 1946 roku Slotin oraz kilku innych badaczy brało udział w kolejnym eksperymencie na rdzeniu pierwotnie przeznaczonym do wykorzystania w trzeciej bombie atomowej do zrzucenia nad Japonią, który zaledwie dziewięć miesięcy wcześniej uległ niekontrolowanej reakcji łańcuchowej i przyczynił do śmierci innego fizyka, Harry'ego Daghliana. Podczas prac Slotin używał śrubokrętu do podważania dwóch połówek berylowej pokrywy, służącej jako reflektor neutronów. W pewnym momencie śrubokręt wysunął się, a pokrywa się zamknęła. Doszło do gwałtownej reakcji łańcuchowej i emisji dużej dawki promieniowania jonizującego gamma i neutronowego, czemu, według świadków, towarzyszyła błękitna poświata zjonizowanego powietrza oraz fala ciepła. Slotin natychmiast złapał lewą ręką jedną z półkul pokrywy i odrzucił ją na bok, zapobiegając znacznie tragiczniejszemu rozwojowi wydarzeń i ratując życie kolegów w laboratorium. Sam, jako znajdujący się najbliżej, otrzymał śmiertelną dawkę szacowaną na 21 Sv promieniowania gamma i neutronowego. Slotin chwilę po zdarzeniu odczuwał kwaśny smak w ustach oraz piekący ból w lewej ręce, spowodowany olbrzymią dawką promieniowania przyjętą w krótkim czasie.
Zaraz po opuszczeniu laboratorium zaczął gwałtownie wymiotować; został niezwłocznie przewieziony do szpitala, ale według świadków, od samego początku zdawał sobie sprawę z powagi sytuacji, i od razu pożegnał się z kolegami. Zmarł w szpitalu 9 dni później.
Pozostali uczestnicy eksperymentu, prawdopodobnie dzięki szybkiej reakcji Slotina, nie odnieśli poważnego uszczerbku na zdrowiu.
Po wypadku wstrzymano wszelkie ręczne eksperymenty przeprowadzane bezpośrednio na materiałach rozszczepialnych w Los Alamos.

#nauka #fizyka #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
+261
MalyBiolog
W czasach zmian klimatycznych GMO może nam pomóc. Politycy i aktywiści powinni przestać je zwalczać >>> ZNALEZISKO

Łukasz Sakowski z blogu To tylko teoria z cyklem artykułów popularno-naukowych. Dzisiaj o GMO.

Rolnictwo jest destrukcyjne dla przyrody. Każde. A to ekologiczne - wbrew rozpowszechnionej opinii - najbardziej. To, co możemy zrobić, to ograniczyć powierzchnie upraw, tak aby zapobiegać wylesianiu, fragmentacji siedlisk i podobnym niekorzystnym procesom. Rośliny zmodyfikowane genetycznie dają taką możliwość. To nie jedyna ogromna zaleta GMO

Polecam całe znalezisko. Puenta?

Jeżeli politykom i rządzonym przez nich społeczeństwom zależy na losie ludzi na Ziemi – jeśli chcą skutecznie poprawić sytuację materialną mieszkańców najbiedniejszych regionów świata, zmniejszać głód i niedożywienie, a także chronić przyrodę i środowisko – powinni sięgać po różne narzędzia dla systemowego działania. Jednym z nich jest rolnictwo oparte na bioinżynierii rolniczej, czyli również wykorzystanie GMO.

#polska #nauka #rolnictwo #gmo #gruparatowaniapoziomu #gospodarka #ekologia #biologia #liganauki #jedzenie #mikroreklama
+7
shark_cmx
Poprzednie komiksy: www.losux.pl

Poniżej Losux nr 73

#losux #komiks #nauka #fizyka
+21
nikrol
Moja pierwsza kompletna teoria jest gotowa

Szacunek na wsi jest wprost proporcjonalny do iloczynu godzin przepracowanych na budowie i litrów wypitego alkoholu podniesionego do liczby stoczonych walk na festynach a także odwrotnie proporcjonalny do liczby skończonych klas w szkole podniesionej do kwadratu

Są dwa szczególne przypadki:
1. Jeśli ktoś nie pracował na budowie jego szacunek na wsi wynosi 0 (0 przez stała)
2. Jeśli ktoś nie chodził do szkoły to jego szacunek na wsi wynosi nieskończoność (stała przez 0)

#bekazpodludzi #heheszki #humorobrazkowy #prawo #teoria #nauka #wies #polska #science #wykop
+15
radziokoch
W nowym "Kaczorze Donaldzie" występ jednej z najważniejszych Polek w historii - Marii Skłodowskiej-Curie, Hyzio, Dyzio i Zyzio przenoszą się w czasie by poznać dwukrotną zdobywczynię nagrody Nobla.
http://www.komiksydisneya.pl/2019/02/kaczor-donald-2019-03-od-dzis-w.html
#kaczordonald #nauka #ciekawostki #kaczordonaldzawszesmieszne #disney #kultura
+19
JungleJamPL
#naukaprogramowania #nauka #java mam pytanie, chcę zwrócic dwie wartosci z metody poprzez klasę. jeden z tych argumentów to integer ale drugi to array[] . Kompilator nie jest zadowolony z mojego rozwiązania. Czy spotkal się ktoś z podobną sytuacją ? dziękuje
ArseneWengerTheAnimatedSeries
Zapraszam do wykopania Dlaczego ludzie głupi nie wiedzą, że są głupi?
Efekt Dunninga-Krugera i złudzenie ponadprzeciętności. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że sporo osób, które obejrzało ten film, kompletnie nie dopuszcza do siebie myśli, że to właśnie oni mogą zaliczać się do tego zbioru.

#nauka #ciekawostki #zainteresowania #biologia #psychologia
+21
AAA90
Zabawnie się czasem w życiu układa. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#tesla #nauka #ciekawostki #edisoncwel #historia
+12
statystycznie_rzecz_bioronc
"Eksperyment deprywacyjny − eksperyment przeprowadzony na zlecenie cesarza Fryderyka II Hohenstaufa, polegający na wychowywaniu grupy dzieci w całkowitej izolacji od mowy, w celu sprawdzenia, jaki język wytworzy taka grupa. Według założeń eksperymentu dzieci miały zacząć mówić językiem biologicznych rodziców lub językiem identycznym z językiem pierwszych ludzi − Adama i Ewy. Fryderyk II był ciekaw, czy językiem pierwotnym okaże się język hebrajski, starogrecki, łaciński czy arabski. Dzieci nie przeżyły eksperymentu."

Dlaczego dzieci nie przeżyły?

#psychologia #psychiatria #nauka #ciekawostki #kiciochpyta
+1
qjava
Spotkanie z Michio Kaku w Toruniu. Stężenie stulejek zwiększa się. ( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
#polska #torun #nauka #heheszki
+7
RFpNeFeFiFcL
Atom: Tak. Nie. Być może, ale… [uwaga, długie]

Energetyka jądrowa – jak zresztą każde wielkoskalowe źródło energii – ma swoje realne plusy i minusy, które należy brać pod uwagę w dyskusjach o kształcie przyszłego systemu energetycznego - pisze fizyk jądrowy Marcin Popkiewicz

Link do znaleziska: http://qichouchou.com/link/4806619/atom-tak-nie-byc-moze-ale-uwaga-dlugie/

Znalezisko dodał: @MalyBiolog

Źródło: wysokienapiecie.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
http://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #polska #nauka #energetyka #atom #gospodarka #ej
+53
DoomsDayHellno
czy ktoś prowadził
- szkolenia
- lekcje
itp itd?
w szkołach?

zostałem poproszony o 'tylko zaprezentowanie jakiegoś swojego projektu' a nigdy tego nie robiłem
publika ma być spora, kilkadziesiąt osób - ok setka osób.
siedze i klikam w kopmuter i pokazuje.
Czy stękanie 'o tu kliknę teraz' 'teraz tu klikne' jest ok, czy znudzę towarzystwo?
w ogóle jestem antysocial więc jest sens sie w to pchać?
Jakie podejście najlepsze?

#pytanie #nauka #szkola #it
+1
Lizus_Chytrus
Joy Milne

Pewna kobieta twierdziła że potrafi po zapachu stwierdzić czy dana osoba jest chora na Parkinsona.

Wykonano eksperyment z 12 osobami (6 chorych i 6 zdrowych).

Wynik eksperymentu był bardzo dobry, Joy poprawnie określiła stan 11 z 12 pacjentów.

Osiem miesięcy później zdiagnozowano chorobę Parkinsona u tej jednej niby "nietrafionej" przez Joy osoby.

artykuł

#ciekawostka #nauka #medycyna
+52
MalyBiolog
Atom: tak, nie, być może, ale... >>> ZNALEZISKO

Polecam długi (jak na standardy internetowe) tekst dotyczący energetyki jądrowej. Wady, zalety, możliwości.

W dyskusjach o energetyce jądrowej można zauważyć radykalną polaryzację stanowisk: zarówno przeciwnicy energetyki jądrowej jak i jej zwolennicy prezentują jednostronne poglądy, a nie zgadzające się z nim osoby są rutynowo oskarżane o bycie wrogami ludzkości. Tymczasem energetyka jądrowa – jak zresztą każde wielkoskalowe źródło energii – ma swoje realne plusy i minusy, które należy brać pod uwagę w dyskusjach o kształcie przyszłego systemu energetycznego - pisze fizyk jądrowy Marcin Popkiewicz

#polska #nauka #energetyka #atom #gospodarka #ej #energiaatomowa #mikroreklama #gruparatowaniapoziomu
+6
iskiero
Zdjecia Marsa - Nikon P900, wiecej w komentarzach
#fotografia #astronomia #mars #nauka
+6
JungleJamPL
#naukaprogramowania #nauka mam pytanie, skrót klawiszowy do skompilowania pliku ,tzn alt+shift+x nie dziala w #java korzystając z #eclipse. czy miał ktoś podobną sytuację ? dziękuje +1
Sanay
Oświadczam iż odpiszę @Wandsbeker jak to na studiach leciał mu wolno czas a on sam w tym samym czasie będzie miał zakładając, że skończył studia 5lat temu i 5mieś+ jakieś 60~ lat +/- blisko emerytury, realne jest, że wykop zniknie a coś takiego jak internet może nawet nie istnieć.. pożyjemy zobaczymy może ktoś odkryje jak cofnąć się w czasie #czasoprzesrzen prześle mu to zdjęcie by 5lat i 5mieś przed wrzuceniem twojego posta wysłął Ci to zdjęcie pocztą a ty byś był świadkiem wiekopomnego odkrycia.
#oswiadczenie #nauka #grawitacja
+2
Recydywa
Dzisiaj wykonałem bardzo prosty shooting board (nie znam polskiej nazwy). Do czego służy?
Przede wszystkim do precyzyjnego wyrównania krawędzi do kąta 45 stopni do prostych łączeń w pudełkach, szkatułkach itp gdzie jest potrzebna duża precyzja żeby łączenie było idealnie przyległe.
#nauka #stolarstwo #od #podstaw #majsterkowanie #diy #handmade
+9
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Zbrodnie pod okiem zakonu. Przemoc w średniowiecznych miastach krzyżackich - Gdy pod koniec XIII wieku Krzyżacy z przytupem stworzyli w Prusach własne państwo, zasada ordnung muss sein miała być egzekwowana pancerną ręką zakonu. Mimo nadzoru komturów i rycerzy oraz intensywnego rozwoju gospodarczego miasta pruskie szybko stały się jednak siedliskiem zbrodni i przemocy.

PS Zapisz się na listę: The best of #historia :)

Proste zasady:

1. Najwyżej jedno, wyjątkowo dwa wołania dziennie do znaleziska poświęconego historii.
2. Tylko materiały z bibliografią (chyba że to np. galeria zdjęć) i autorem znanym z imienia i nazwiska.
3. Jeśli w nagłówku będzie pytanie, w środku zawsze znajdziesz odpowiedź.
4. Bez taniej sensacji, bez chamskich clickbaitów, ale nie oceniam materiałów po tytule, lecz po całej zawartości.
5. Żadnych bzdur o Wielkiej Lechii, żadnych ufoludków budujących piramidy, tylko materiały oparte na literaturze naukowej.

Kliknij: http://mirkolisty.pvu.pl/list/7boqzR3aRAAJB580, zaloguj się i kliknij "dołącz"!

Na ilustracji miniatura z angielskiego rękopisu z przełomu XII i XIII w. (British Library, Royal 13 B VIII)

#sredniowiecze #historia #ciekawostkihistoryczne #nauka #liganauki #gruparatowaniapoziomu #polska #mikroreklama
+8
RFpNeFeFiFcL
Badacze: musimy dostrzec różnicę między lasami naturalnymi i gospodarczymi.

Aby skutecznie chronić obszary lasów naturalnych, takich jak Puszcza Białowieska, trzeba uświadomić ludziom różnicę pomiędzy lasami naturalnymi a gospodarczymi oraz wpisać tę różnicę w prawo unijne i międzynarodowe - mówili we wtorek w Warszawie naukowcy zajmujący się ochroną przyrody.

Link do znaleziska: http://qichouchou.com/link/4803111/badacze-musimy-dostrzec-roznice-miedzy-lasami-naturalnymi-i-gospodarczymi/

Znalezisko dodał: @w_gs

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
http://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #przyroda #las #natura #lesnictwo #ekologia #nauka #biologia #mikroreklama
+29
olcayn
[PILNE]

Naukowcy podali nową oficjalną przyczynę utraty kontaktu z łazikiem Opportunity

pokaż spoiler #nauka #kosmos #heheszki #biedasmieszki
+361
darosoldier
Szkielet ludzkiego płodu z wodogłowiem.
#biologia #medycyna #nauka #ciekawostki
+6
Forbot
Roboty humanoidalne od zawsze przyciągały uwagę mediów. Nic więc dziwnego, że nowa wersja Sophii stała się hitem Kickstartera. Autorzy znacznie zmniejszyli oryginał i pozbawili go niektórych funkcji. Konstrukcja, która jest dedykowana dla dzieci przypomina jednak postać prosto z horroru (✌ ゚ ∀ ゚)☞ Humanoid Sophia ma młodszą siostrę, która może budzić lęk

#forbot #technologia #robotyka #edukacja #nauka #ciekawostki
+7
NooB1980
Dowod anegdotyczny wyczuwam (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞
#dodzo #bekazpodludzi #bolszewicy "naukowi"
#nauka

( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
#dodzo 19min http://m.cda.pl/video/308583050

#dieta
+1
Satesu
Czaruję kolejną dawkę ciekawostek ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
Wcześniejszy wpis dotyczył kocich grup rodzinnych. Teraz przedstawię wam duże kocie kolonie. Do takiej grupy należy kilka grup rodzinnych i może liczyć nawet do 1000 osobników! Koty wykazują różnorodne interakcje z innymi osobnikami swojego gatunku. Tworzą ścisłe związki i angażują się w różne zachowania afiliacyjne (nawiązywanie i utrwalanie pozytywnych więzi społecznych). Takie działania stanowią znaczną część ich całkowitej aktywności, co wskazuje na złożoną organizację społeczną. Dodatkowo opisze zachowania kocich niebieskichpasków. W tym miejscu chciałabym podkreślić, że zjawisko budowanie grup u kotów nie jest w pełni przebadane. Zwierzęta te są bardzo elastyczne i dostosowują się do warunków środowiska i jego zmian, co utrudnia analizę tych zjawisk.

Zapraszam do śledzenia #ofutrzastych i zaplusowania komentarza "wołaj :)" żeby być wołanym w kolejnym wpisie. (。◕‿‿◕。)

Kolejną grupą są duże kocie kolonie, do której może należeć nawet 1000 osobników. Tak jak w innych przypadkach, wszystko uzależnione jest od dostępności pokarmu, więc takie grupy zlokalizowane są wokół dużego źródła pożywienia (Wysypiska śmieci, miejsca intensywnego dokarmiania, przetwarzalnie ryb itp.). Takie zbiorowisko kotów składa się z kilku grup rodzinnych, które żyją na tym samym terenie. Jedna kocia rodzina może zajmować obszar 0,1-0,45 ha. W przypadku tworzenia kolonii obszar ten może pokrywać się w 100% z terenem innej grupy. Koty żyjące w takiej społeczności spędzają około 80% czasu w rewirze głównym. W takiej sytuacji zarys relacji społecznych wygląda następująco: koty decydują się chętniej na zawężanie więzi z osobnikami najbardziej spokrewnionymi, a kolonie budują różne grupy rodzinne, które zajmują poszczególne obszary takie jak obrzeża rewiru lub jego centrum.
Życie w tak wielkiej społeczności jest trudne, ponieważ występuje wysoki poziom konkurencji chociażby o najlepsze miejsca do budowania gniazda czy spoczynku. Koty starają się unikać bezpośrednich konfrontacji, więc ograniczają się do sygnałów grożących lub do uległych zachowań.
W tym miejscu nasuwa się pytanie jak wyglądają relacje społeczne w przypadku samców? Wielkość rewiru oraz budowa grupy zależy nie tylko od pokarmu, ale również od płci. Samice zajmują tereny, których wielkość może stanowić 0,02-170 ha. Kocury natomiast zajmują większe rewiry, nawet od 0,4 do 990 ha. A ich wielkość zależna jest od gęstości występowania płodnych samic.
W miejscach ubogich w pożywienie występuje mniejsze zagęszczenie pojedynczych osobników. Z perspektywy kocurów kotki, jak i małe grupy rodzinne stanowią swego rodzaju zasoby środowiska. Samiec prowadzi wtedy samotniczy tryb życia i patroluje terytoria zamieszkiwane przez samice. Rewir kocura jest większy niż rewir kotek i zależy od indywidualnych cech danego osobnika. Podczas okresu krycia samce poszerzają swoje terytoria, co przyczynia się do częściowego pokrycia różnych rewirów. Często dochodzi wtedy do licznych konfliktów i obrony samic przed innymi kocurami.
Niezaprzeczalnym faktem jest rola samic, które stanowią filary kociej społeczności. Nie oznacza to jednak, że kocury wykazują mniej zachowań społecznych i nie tworzą więzi z innymi osobnikami. Samce zmieniają strategię rozrodczą i społeczną w sytuacji występowania dużych kocich kolonii. Kotki przestają stanowić jednostki "przynależące" do jednego kocura i zyskują "wartość zbiorową". Koty są gatunkiem poligamicznym oznacza to, że kilka samców kopuluje z jedną samicą, która jest w rui. Takie zachowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia konfliktów, z których może dojść do zranień i śmierci, a zarazem zwiększa szansę na przekazanie genów. Osobnik należący do kolonii jest chętniej akceptowany do kopulacji niż nieznane samce. Korzyści z tego czerpią zarówno samce jak i samice. Kocur zwiększa swój sukces reprodukcyjny, a kotka zyskuje pewność, że jej kocięta otrzymają większą pulę genetyczną. W jednym miocie może urodzić się kilka kociąt, które mają różnych ojców.
Ponadto samiec tworzy silne więzi ze znanymi mu samicami i samcami oraz rzadziej przejawia zachowania agresywne, a częściej afiliacyjne. Zdarza się, że kocur angażuje się w wychowywanie młodych i objawia zachowania pielęgnacyjne, wychowawcze oraz obronne.


#koty #zwierzaczki #ciekawostki #biologia #nauka #ofutrzastych

Piśmiennictwo:

pokaż spoiler Crowell-Davis S. L.: Cat behavior: Social organization, communication and development. The Welfare of Cats,1, 1-22, 2007
Davidson C.: Jak dbać o kota? Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2012
Ganszczyk-Rawska K.: Kot–samotnik czy zwierzę społeczne? Animal-expert, 1, 2017
Jones R: Koty.Kompendium wiedzy o kotach.Wydawnictwo Rea-sj,Warszawa 2011
Loberg J.M., Lundmark F.: The effect of space on behaviour in large groups of domestic cats kept indoors. Applied Animal Behaviour Science(182), 23-29, 2016
Stella J., Croney C., Buffington T.: Environmental factors that affect the behavior and welfare of domestic cats ( Felis silvestris catus ) housed in cages. Applied Animal Behaviour Science, 160, 94-105, 2014
+90
MalyBiolog
Naukowiec: miody miejskie są równie zdrowie, jak te z pasiek wiejskich >>> ZNALEZISKO

Miód z pasiek miejskich jest tak samo zdrowy, jak ten z pasiek wiejskich. Pszczoły doskonale radzą sobie w polskich metropoliach i znajdują masę pokarmu przez cały sezon, a jednym z ich ulubionych miejsc są... cmentarze - opowiada PAP dr Hajnalka Szentgyörgyi

Polecam. Fragmenty i tagi poniżej:

Wbrew pozorom pszczoły w miastach często radzą sobie lepiej, niż na wsi. Z czego to wynika? Jak wyjaśnia biolog, ponad 60 proc. powierzchni Polski zajmują tereny rolnicze, które jednak są coraz mniej przyjazne pszczołom. Z jednej strony owadom szkodzą tam różnego rodzaju pestycydy, z drugiej nie sprzyja im monokulturowy charakter upraw. Niektóre rośliny kwitną też krótko, np. gryka - zaledwie dwa tygodnie, i tylko w tym momencie pszczoły mogą pozyskać nektar oraz pyłek do bardzo charakterystycznego miodu gryczanego. Później nie mają dostępu do innego pokarmu, bo w najbliższej okolicy często nie rosną i nie kwitną prawie żadne inne miododajne rośliny.

Dr Szentgyörgyi przeprowadziła wraz z zespołem badania pyłku sprowadzonego do uli przez pszczoły na terenie Krakowa i okolic. Analizami objęto 15 uli z pięciu różnych lokalizacji. Spoglądano na poziom metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych, będących składnikami smogu. Ku zaskoczeniu dr Szentgyörgyi analizy wykazały, że stężenie tych substancji w pyłku kwiatowym przyniesionym przez pszczoły do uli na terenach wiejskich czy podmiejskich bywa czasami większe, niż w centrum Krakowa.

Miejskie pszczelarstwo w ostatnich latach staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Z danych Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Krakowie, przywoływanych przez badaczkę wynika, że na terenie samego Krakowa znajduje się 2 tys. uli. W zachodniej Europie pasieki takie weszły na stałe do krajobrazu miejskiego. Jednym z najbardziej prężnie rozwiniętych ośrodków pod tym względem jest Berlin z 15 tys. uli! Z kolei w Londynie jest ok. 3,5 tys. pasiek.

#polska #nauka #rolnictwo #miod #pszczelarstwo #jedzenie #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #pszczoly #owady #mikroreklama #liganauki
+4
Czajna_Seczen
Wykopiecie? :)

Amazonki z Dahomeju - Elitarne oddziały kobiece nie tylko pełniły funkcję straży pałacowej, lecz także brały udział w wyprawach wojennych. O ile Dahomej porównywano do Sparty, o tyle miejscowe kobiety uważano za amazonki.

PS Zapisz się na listę: The best of #historia :)

Proste zasady:

1. Najwyżej jedno, wyjątkowo dwa wołania dziennie do znaleziska poświęconego historii.
2. Tylko materiały z bibliografią (chyba że to np. galeria zdjęć) i autorem znanym z imienia i nazwiska.
3. Jeśli w nagłówku będzie pytanie, w środku zawsze znajdziesz odpowiedź.
4. Bez taniej sensacji, bez chamskich clickbaitów, ale nie oceniam materiałów po tytule, lecz po całej zawartości.
5. Żadnych bzdur o Wielkiej Lechii, żadnych ufoludków budujących piramidy, tylko materiały oparte na literaturze naukowej.

Kliknij: http://mirkolisty.pvu.pl/list/7boqzR3aRAAJB580, zaloguj się i kliknij "dołącz"!

#nauka #historia #ciekawostkihistoryczne #militaria #gruparatowaniapoziomu #liganauki #wojna #mikroreklama
+12
tytanos
W to wierzą lewacy. HAHAHA. Patrzcie, jaki głupi lewak. Taki nie za mądry HAHAHA!

#neuropa #4konserwy #biologia #nauka #ewolucja #lamarkizm
+2
bioslawek
Bangkok stolica i największe miasto Tajlandii. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Bangkok jest najgorętszym miastem świata Średnia roczna temperatura przekracza 28°C ☀️ Bangkok zamieszkuje około 9 milionów ludzi❗️

Posłuchaj jak w języku tajskim brzmi nazwa stolicy ich kraju

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/49/Th-Bangkok_ceremonial_name.ogg

----

ŹRÓDŁO: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bangkok

#bangkok #tajlandia #nauka #lingwistyka #ciekawostki
+6
tytanos
Dlaczego Michael Jackson zrobił z siebie takie dziwadło z próbą zamieniania się w "białego". Otóż jego ojciec nad małym Michaelem się znęcał. Jak? Mówił mu, że nie podoba się mu "jego czarnuchowaty nos" Michael był normalnym murzyńskim mężczyzną. Perswazję ze strony ojca potraktował niezwykle mocno. Dlaczego? Wyjaśnia to Richard Dawkins w swojej książce pt. "fenotyp rozszerzony". Dzieci są genetycznie predysponowane by ufać rodzicom. Polecenie> ufaj bardziej matce lub ufaj bardziej ojcu i tyle. Racjonalne argumenty nie działają. Obojętnie jak inteligentny jesteś. To jest optymalny program przetrwania.

No i moi rodzice powtarzali mi, że sobie nie poradzę. NAJWIĘKSZY problem polega na tym, że moi rodzice nie są głupi. Oboje mają wyższe wykształcenie. Oboje mieli nade mną sporą przewagę intelektualną .Teraz ona zniknęła. Ale co z tego. Rozum mówi jedno, a zaprogramowane działania drugie. Jestem underachiverem i nikt nie może mi pomóc.

edit: Jako, że moi starzy są niegłupi, wszelakie obalanie ich tez przychodzi mi opornie

http://www.theguardian.com/music/2018/jun/27/joe-jackson-one-of-the-most-monstrous-fathers-in-pop

#psychologia #oswiadczenie #takaprawda #nauka #oswiadczeniezdupy #studbaza
+4
Satesu
Czas na kolejną magiczną dawkę ciekawostek z życia kotów ( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
Wiecie, że koty przy odpowiednich warunkach tworzą grupy rodzinne i duże kocie kolonie? Odważę się stwierdzić, że mają pewne cechy wspólne jak rodziny i społeczeństwa. W takich grupach każdy kot zna siebie i darzy sympatią albo antypatią. Nie jest to stado z hierarchią, ale grupy w których panują różne relacje i role.

Wołam plusujących ostatni wpis. Jeżeli chcecie być wołani w kolejnych wpisach piszcie w komentarzach.

Na terenach gdzie pokarmu jest dużo koty nauczyły się żyć w grupach rodzinnych. Grupy bazują na systemie matrylinearnym, gdzie kocica-matka i koty-córki tworzą filary społeczeństwa. Kocica po odchowaniu młodych przepędza jedynie kocury. Stanowi to „zabezpieczenie” przed nadmiernym spokrewnieniem i zapewnia urozmaicenie genetyczne. Młode kotki przystępują do rozrodu na terenie życia matki. Kocice wspierają się wzajemnie w odchowie i opiece młodych. Powtarza się to przez kolejne pokolenia, w efekcie, czego tworzy się silnie rozwinięta struktura, bazującą na pokrewieństwie.
Interesującym zjawiskiem jest współpraca samic w odchowie kociąt. Szczególne znaczenie można nadać asystowaniu różnych kocic podczas procesu porodu, co nie jest powszechnie obserwowane wśród innych gatunków zwierząt. Wszystkie kocięta są wspólnie wychowywane przez kilka samic, a matkom karmiących przynoszone jest jedzenie. Cała gama takich zachowania nazywa się altruizmem wzajemnym, gdzie oddana przysługa może zostać odwzajemniona z tą samą wartością w niedalekiej przyszłości. U kocic żyjących w jednej grupie zazwyczaj występuje też synchronizacja rui (okresu płodnego) i kocięta rodzą się w zbliżonym okresie. Takie zjawisko tworzy idealne warunki do oddania przysługi innym osobnikom.
Życie w grupie niesie ze sobą wiele korzyści, a jedną z nich jest zmniejszenie zagrożenia poprzez zwiększenie liczebności osobników broniących i zajmujących się młodymi. Najważniejszą jednak zaletą jest wspomaganie rozrodu kotów, posiadających geny wspólne. Taka relacja z genetycznego punktu widzenia sprzyja w przekazywaniu również własnych genów, które są dzielone poprzez pokrewieństwo innych samic. W przypadku silnego rozwoju kociego społeczeństwa i spowodowaniu tym samym ograniczenia pokarmu, od grupy odchodzi kilka osobników. Przeważnie liczba osobników na danym terenie jest zmienna i może liczyć od kilku do 30 kotów.
Jest to opis tylko grupy rodzinnej. Kocie kolonie wyglądają trochę inaczej i w takim przypadku zachowanie kocich niebieskichpasków też się zmienia. Kocury również dołączają do grup i zajmują się potomstwem. Ten wątek zostanie rozwinięty w kolejnym wpisie.


Piśmiennictwo:
Biegańska-Hendryk M.: Kocia komunikacja jak czytać kocie sygnały, by uniknąć nieporozumień? Animal-expert, 4, 2018
Bessant C.: Zaklinacz kotów jak rozmaiwać z kotem. Wydawnictwo Galaktyka,Łódź2008
Crowell-Davis S. L.: Cat behavior: Social organization, communication and development. The Welfare of Cats,1, 1-22, 2007
Johnson-Bennett P.: Jak kot z kotem.Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2010
Leszczyński P.: Zachowania terytorialne kotów. Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka. Animal-expert, 3, Styczeń 2018
Stromenger Z.: Koty i kotki.Wydawnictwo Książka i Wiedza,Warszawa 2009

#koty #zwierzaczki #ciekawostki #biologia #nauka #ofutrzastych
+266
Budo
Zapomniany brat Opportunity ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Jak cały wykop już wie, łazik Opportunity został oficjalnie wczoraj uznany za "zmarłego". Nie dawał sygnałów od sierpnia zeszłego roku, gdy prawdopodobnie podczas burzy piaskowej zostal uszkodzony, wszedł w stan hibernacji i już nigdy się nie uruchomił ponownie. Mało kto jednak pamięta o bliźniaku Opportunity, czyli łaziku Spirit. Spirit wylądował na Marsie trzy tygodnie przed swoim bratem i jego misja trwała do 2011 roku. Oba łaziki były obliczone na 90 marsjańskich dni (sol), ale w rzeczywistości działały znacznie dłużej. Spirit podróżując w maju 2009 roku po powierzchni Marsa natrafił na obszar bardzo miękkiego i głębokiego piasku, w którym się zakopał i zużył całą energię próbując z niego wyjechać. NASA próbowała uwolnić łazik, który jednak nie potrafił wyjechać z pułapki. Zakopany w piachu kontynuował badania jeszcze przez prawie dwa lata, gdy w końcu przestał odpowiadać na próby nawiązania kontaktu. Misja została oficjalnie zakończona w maju 2011. Spirit pozostał na posterunku aż do samego końca. Protoplastą tych łazików był jeszcze Sojourner ze statku Pathfinder. Pamiętajmy o obu bliźniakach, ich przodku i ich większym koledze Curiosity, który ciągle działa i kontynuuje swoją misję!
http://en.wikipedia.org/wiki/Spirit_(rover)
http://en.wikipedia.org/wiki/Opportunity_(rover)
http://en.wikipedia.org/wiki/Curiosity_(rover)
#astronomia #feels #ciekawostki #nauka #technologia #kosmos
+65
RFpNeFeFiFcL
Fotony ujawniają dziwny efekt zwany "Paradoksem kwantowej szuflady".

Zgodnie z matematyczną koncepcją, znaną jako "zasada gołębi i klatek", jeśli w szufladzie jest mniej miejsc dla gołębi, to niektóre ptaki muszą dzielić przestrzeń z innymi. Jednak fotony mogą naruszać tę zasadę, zgodnie z eksperymentem opisanym w artykule National Academy of Sciences.

Link do znaleziska: (dodałem tłumaczenie w komentarzu) http://qichouchou.com/link/4799879/fotony-ujawniaja-dziwny-efekt-zwany-paradoksem-kwantowej-szuflady/

Źródło: [Proceedings of the National Academy of Sciences. PNAS]( http://www.pnas.org/content/116/5/1549.short?rss=1
)

Jeśli chcesz być na bieżąco z najlepszymi znaleziskami to zapisz się na MikroListę.
http://mirkolisty.pvu.pl/list/56Bf7jbXdbGvM2NK i dodaj Swój nick do listy #swiatnauki.

#swiatnauki #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #nauka #fizyka #fizykakwantowa #mikroreklama
+22
Breakplan
Mireczki i Mirabelki!

Nieważne, czy obchodzicie #walentynki czy też nie, mamy dla Was zestawienie zwrotu "kocham cię" w kilku językach. Być może wykorzystacie któreś z nich teraz, być może wykorzystacie w przyszłości, być może olejecie ten post i będziecie dalej scrollować, Wasz wybór ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wszystkim obchodzącym ten dzień życzymy udanych Walentynek, a nie obchodzącym - dobrego wieczoru ( ͡º ͜ʖ͡º)

#breakplan #nauka #jezykiobce #naukajezykow #ciekawostki
+2
Czajna_Seczen
Wykopiecie? Jedyny taki artykuł na Walentynki. ;)

Valentine – pancerny kupidyn - 81 lat temu rozpoczęła się historia jednego z najbardziej niedocenianych czołgów II wojny światowej. Valentine, choć mniej znany od włoskiego świętego, wywarł jednak większy wpływ na losy świata.

PS Zapisz się na listę: The best of historia :)

Proste zasady:

1. Najwyżej jedno, wyjątkowo dwa wołania dziennie do znaleziska poświęconego historii.
2. Tylko materiały z bibliografią (chyba że to np. galeria zdjęć) i autorem znanym z imienia i nazwiska.
3. Jeśli w nagłówku będzie pytanie, w środku zawsze znajdziesz odpowiedź.
4. Bez taniej sensacji, bez chamskich clickbaitów, ale nie oceniam materiałów po tytule, lecz po całej zawartości.
5. Żadnych bzdur o Wielkiej Lechii, żadnych ufoludków budujących piramidy, tylko materiały oparte na literaturze naukowej.

Kliknij: http://mirkolisty.pvu.pl/list/7boqzR3aRAAJB580, zaloguj się i kliknij "dołącz"!

Na zdjęciu czołgi Valentine przed wysłaniem ich do ZSRS w ramach pomocy wojskowej. Na pancerzach robotnicy fabryki w Smethwick z brytyjską i radziecką flagą. Napis głosi „Teraz cała pomoc dla Rosji”, 1941 r. (fot. Imperial War Museum, IWM Non Commercial Licence).

#nauka #liganauki #historia #gruparatowaniapoziomu #iiwojnaswiatowa #militaria #wojna #czolgi #mikroreklama
+22
Gimpson
Kanał popularnonaukowy...
#telewizja #polska #nauka #rozrywka
+4
Pokaż następne