mattpoz
#las #rolnictwo #praca #sobota #urodziny #maczeta

Jeszcze tyle do wycięcia a ja piły nie zabrałem.
Zajebiste urodziny.

A narzeczona nie złożyła mi nawet życzeń.
+2
MalyBiolog
Naukowiec: miody miejskie są równie zdrowie, jak te z pasiek wiejskich >>> ZNALEZISKO

Miód z pasiek miejskich jest tak samo zdrowy, jak ten z pasiek wiejskich. Pszczoły doskonale radzą sobie w polskich metropoliach i znajdują masę pokarmu przez cały sezon, a jednym z ich ulubionych miejsc są... cmentarze - opowiada PAP dr Hajnalka Szentgyörgyi

Polecam. Fragmenty i tagi poniżej:

Wbrew pozorom pszczoły w miastach często radzą sobie lepiej, niż na wsi. Z czego to wynika? Jak wyjaśnia biolog, ponad 60 proc. powierzchni Polski zajmują tereny rolnicze, które jednak są coraz mniej przyjazne pszczołom. Z jednej strony owadom szkodzą tam różnego rodzaju pestycydy, z drugiej nie sprzyja im monokulturowy charakter upraw. Niektóre rośliny kwitną też krótko, np. gryka - zaledwie dwa tygodnie, i tylko w tym momencie pszczoły mogą pozyskać nektar oraz pyłek do bardzo charakterystycznego miodu gryczanego. Później nie mają dostępu do innego pokarmu, bo w najbliższej okolicy często nie rosną i nie kwitną prawie żadne inne miododajne rośliny.

Dr Szentgyörgyi przeprowadziła wraz z zespołem badania pyłku sprowadzonego do uli przez pszczoły na terenie Krakowa i okolic. Analizami objęto 15 uli z pięciu różnych lokalizacji. Spoglądano na poziom metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych, będących składnikami smogu. Ku zaskoczeniu dr Szentgyörgyi analizy wykazały, że stężenie tych substancji w pyłku kwiatowym przyniesionym przez pszczoły do uli na terenach wiejskich czy podmiejskich bywa czasami większe, niż w centrum Krakowa.

Miejskie pszczelarstwo w ostatnich latach staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Z danych Wojewódzkiego Związku Pszczelarskiego w Krakowie, przywoływanych przez badaczkę wynika, że na terenie samego Krakowa znajduje się 2 tys. uli. W zachodniej Europie pasieki takie weszły na stałe do krajobrazu miejskiego. Jednym z najbardziej prężnie rozwiniętych ośrodków pod tym względem jest Berlin z 15 tys. uli! Z kolei w Londynie jest ok. 3,5 tys. pasiek.

#polska #nauka #rolnictwo #miod #pszczelarstwo #jedzenie #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #pszczoly #owady #mikroreklama #liganauki
+4
KrowkaRobiMuu
Tylko bym chciała pokazać jakie dziki są zdolne i jak praktycznie z dnia na dzień potrafią zmasakrować łąkę, ta jest praktycznie do ponownego założenia, do niczego się nie nadaje, kilka hektarów strat a krowy jeść muszą. Na wiosnę pewnie dojadą kukurydze i latem ponownie zniszczą łąki ( ͡° ʖ̯ ͡°). Że był krzyk o biedne dziki? Może jakaś zrzutka od tych antyodstrzał dla rolników za szkody wyrządzone przez te słodkie zwierzątka?
#rolnictwo #lowiectwo #dziki
+21
CocoJambo14
Tylko zdrowa wieprzowina a nie jakieś chore bydło kurla! ( ͡° ͜ʖ ͡°) #rolnictwo +1
PROponujek
Im starszy las, tym więcej suszek do wycięcia. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Pierwsza poważniejsza przecinka od momentu wsadzenia(chyba tak z 25 lat minęło, nie pamiętam za bardzo, bo jeszcze nie było mnie na świecie jak to sadzili.) ( ͡º ͜ʖ͡º)

Dobrze, że wujaszek chce to zabrać. Ciężko tak cienkim drzewem palić, a co dopiero ciąć to i układać takie drobne dziadostwo. ( ಠ_ಠ)

Towarzyszył mi jak zawsze Pani pieseł. Jak widzi siekiere, to już wie o co chodzi i ruszamy! Nie ma opcji abym tego niedźwiedzia nie wziął, ona chce i koniec. ʕ•ᴥ•ʔ

I to tyle. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
#pracbaza #rolnictwo #las #pokazpsa
+13
elamir123
Dej mnie ten chleb człowieku!
#rolnictwo #smiesznypiesek
+11
TheKa
Umowa podpisana :)

#rolnictwo
+1
Kempes
#afera #polska #januszebiznesu #rolnictwo #niepopularnaopinia

Jak zwykle typowe polskie januszostwo... jak nie trzymasz Polaków za "mordę" jakimiś dużymi karami i niespodziewanymi kontrolami to będą wałki robić na potęgę. Jaki kurła wstyd... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
+4
marsellus
Siema rolnicze Mirki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wie ktoś czy to jest jeszcze coś warte? Można to jakoś spieniężyć?
Jakby co to są akcje krajowej spółki cukrowej
#rolnictwo #akcje #handel
+3
boostasioo
to jest siewnik do nawozów lub wapna?
#traktorboners
#rolnictwo
+2
243Win
Mirki jako że mieszkam na wsi posiadam w domu trochę sprzętu rolniczego. Wiadomo. Kiedyś opłacało się mieć własne pole, niezbyt duże, tak na własny użytek, trochę do sprzedaży.
Większość sprzętu już się pozbyliśmy - było tego naprawdę sporo, ale kilka maszyn nam zostało.
I tu przechodzimy do całej historii.
A mowa o NIM ( zdjęcie podglądowe niżej ). Był już u nas 3 razy i nic nie kupił.
Pan, grubo po 40 podjeżdża swoim nowym passatem. Widać to bardzo ładnie po jeszcze nie zniszczonej naklejce DE.
Wąsiasty jegomość jest bardzo zainteresowany kupnem kilku maszyn, ale chce zapłacić max 50% ceny której proponuję.
Chcę za coś 3500zł, on proponuje 1500, ja chcę za coś innego 1000zł, on da 300zł.
Jegomość dorobił się również potomstwa. Dwóch synów tak na oko 17 i 15 lat. Widać że wychowanie mu dobrze idzie, ale młodzi się jeszcze uczą. Ograniczają się do " hahahaha ", "pssss", "to nie jest tyle warte", "nikt ci za tyle nie kupi" itp.
Masakra.
Wiadomo, sprzęt nie jest nowy, stoi od 10 lat nie używany ( poza traktorem i przyczepami ), ale też nie oczekuję milionów za to. Bazuję głównie na olx od tego odejmuję odpowiedni procent jeśli coś nie jest sprawne i wymaga jakiś napraw plus jestem skłonny do negocjacji, ale ceny które ten typ proponuje są po prostu śmieszne.
A co najlepsze to jednak ktoś kupuje ( ͡° ͜ʖ ͡°) sprzęt powoli się rozchodzi, a mi nie zależy na szybkiej sprzedaży.
Pewnie zjawią sie znów, bo widać że zależy mu na opryskiwaczu. Sprzęt wyceniłem na 1000zł, byłem skłonny sprzedać za 800zł, ale ten się uparł na 300zł.
I jeszcze opowiada mi że był koło niego prawie nówka identyczny za 1000zł stał prawie pół roku na sprzedaż, a co dopiero mój, ja do niego dlaczego nie kupił.

pokaż spoiler aaaa panie jakoś tak zeszło i sprzedał ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


Mam wrażenie że gdybym chciał oddać za darmo to typ by się nadal targował ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#januszebiznesu #januszeolx #nosaczsundajski #nosacz #patologiazewsi #handel #rolnictwo #wies #handlujznim
Wrzucam jeszcze raz bo zapomniałem o tagach ( ͡° ʖ̯ ͡°)
+31
Unik4t
Z okazji jutrzejszego protestu rolników w #warszawa, mam dla was #zart

Wiecie dlaczego rolnik kładzie swojemu dziecku cegłę na klatkę piersiową?

pokaż spoiler Żeby od małego uczyło się jęczeć.


#heheszki #rolnictwo #protestrolnikow
+25
boostasio
po co w USA takie opony mają?
#rolnictwo
#traktorboners
+7
MalyBiolog
Mikotoksyny. Czym są i jak się przed nimi chronić? >>> ZNALEZISKO

Znalezisko od To tylko teoria na temat mikotoksyn czyli toksyn grzybów. Zachęcam do przeczytania i wykopania.

Mikotoksyny są szczególną grupą toksyn, z których obecności i tym bardziej szkodliwości często nie zdajemy sobie sprawy, choć możemy mieć z nimi do czynienia właściwie na co dzień. Czym dokładnie są mikotoksyny? Jaką rolę odgrywają w naszym życiu? Co musimy robić, by się nimi nie zatruć? Jakie codzienne praktyki stosujemy, aby ochronić się przed mikotoksynami?

Mikotoksyny na drodze wywoływania reakcji przewlekłych lub ostrych przede wszystkim mogą uszkadzać wątrobę, działać drażniąco na przewód pokarmowy i mikrobiom jelitowy, wywoływać alergie, osłabiać układ odpornościowy, a w niektórych przypadkach prowadzić nawet do śmierci. Dzieje się tak, ponieważ mikotoksyny zaburzają wytwarzanie białek, także na poziomie transkrypcji (syntezy RNA).

Grzyby to nie tylko pieczarki na pizzy czy borowiki w bigosie. To też różne szkodliwe gatunki i obecność mikotoksyn w zanieczyszczonej przez nie żywności. To nasza codzienność, z której trzeba sobie zdawać sprawę. Szacuje się, że w latach 90. XX mikotoksyny zanieczyszczały około 25% upraw rolnych na całym świecie), a wiele produktów ze względu na obecność mikotoksyn byłaby ryzykowna lub po prostu niezdatna do spożycia. Grzyby są wszędobylskimi mikroorganizmami, które zasiedlą każdą dostępną dla nich niszę i nigdy się to nie zmieni.

#nauka #biologia #zdrowie #jedzenie #rolnictwo #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #mikrobiologia #grzyby #mikroreklama
+117
mmems
Kiedy brakuje przeciwwagi do ładowacza (╯°□°)╯
#traktorboners #rolnictwo
+6
PROponujek
130 m³(st) drzewa. ( ͡º ͜ʖ͡º)
#praca #rolnictwo #las
+11
Hank3
#gownowpis #lotnictwo #rolnictwo xD

Odbieram zboże u Gospodarza. Idę sobie siku za stodołę. Sikam obok zbiorników z MiGa xD #mindfuck
Co jak co ale takich gadżetów się nie spodziewałem..

I wyglądają fajnie xD
+23
merciless85
No to przesiewamy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#rolnictwo
+13
Helsantonio_Montes
Przypominam o zbliżającym się AMA z białą farmerką z Afryki, przesympatyczna pani,jestem mega ciekaw tego AMA, bądźcie gotowi ^^

Daj plusa jeżeli chcesz być wołany na AMA.

I obserwuj >> #amazafryki

#afryka #rolnictwo #trzodachlewnaboners (będzie XD) #ama #ciekawostki #stopnienawisci
+426
Projekt_Inwestor
Jak co czwartek - Polskie Perły Architektury. Dziś dom jednorodzinny z podpoznańskiej wsi Potasze nazywamy również domem z odzysku.

Skąd taka nazwa? Wszystko przez wizję architektów, którzy zastany na działce budynek po suszarni nasion Akademii Rolniczej postanowili zaadaptować pod funkcje mieszkalne. Niszczejący obiekt został odnowiony i wzbogacony o nową część na wskroś nowoczesną, obitą drewnem.

Co jeszcze jest niezwykłego w tym projekcie? Zobaczcie sami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
http://qichouchou.com/link/4764485/polskie-perly-architektury-suszarnia-nasion-przerobiona-na-designerski-dom/

#poznan #wielkopolska #architektura #budownictwo #dom #budowadomu #design #sztuka #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki i trochę #rolnictwo #azylboners
+13
cieliczka
Jak zmieniała się średnia waga brojlerów - najbardziej popularnej rasy kur hodowlanych

Obserwuj #infog - ciekawe inforgrafiki (gospodarka, społeczeństwo, technologia)

#gospodarka #ciekawostki #dieta #jedzenie #zdrowie #medycyna #rolnictwo
+435
Trelik
Pierwszy raz widzę żeby ktoś robił taki drenaż na polu. Kanalizacja ściekowa to to nie jest, bo za daleko od zabudowań, a identyczna rurka jest po drugiej stronie. Woda ciągle leci z nich.
#rolnictwo
marcinkox3
Mogę zasypać do pełna?( ͡° ͜ʖ ͡°)
#rolnictwo #ursus #heheszki
+3
mieszalniapasz
#strajk #rolnicy #rolnictwo #podlasie #blokada

Strajkujący rolnicy blokują drogi na Podlasiu
+3
tomy86
Kurła, coraz trudniejsze robią te zestawy Lego Technics :/

#heheszki #rolnictwo #maszynyboners #pracbaza
+41
TurboTapir
niezly #boldupy rolnikow w komentarzach xd
#rolnictwo #bekazpodludzi #gownowpis
smoovin
Czemu w Waszyngtonie mają takie śmieszne okrągłe pola?

#rolnictwo
+1
Kempes
#nauka #ciekawostki #rolnictwo

Okazuje się, że większość roślin na Ziemi ma wadę procesu fotosyntezy, który mocno ogranicza rozwój roślin, marnując całą masę energii. Naukowcy są w stanie usunąć ją stosując "skrót", który podnosi efektywność roślin o 40%.
+5
pogop
Protest rolników w Pile - chcą wybicia wszystkich dzików w kraju...

http://qichouchou.com/link/4732381/protest-rolnikow-w-pile-chca-wybicia-wszystkich-dzikow-w-kraju/

„Żądamy całkowitego wybicia dzików na terenie całego kraju w trybie natychmiastowym” - mówią rolnicy, którzy w piątek protestowali w Pile i na trasie z Piły do Ujścia. Na drogi wyjechało około 70 ciągników.

#polska #rolnictwo #dziki #las #myslistwo #zwierzaczki #mikroreklama #obrazekdlazwiekszeniaatencji
+3
Catit
Żurawinowe żniwa w Kanadzie
Jedną z dwóch metod zbioru żurawiny jest połów (tzw. mokry zbiór). Amerykańscy farmerzy zalewają pole wodą na wysokość ok. pół metra. Strumień wody i sztucznie wytworzone wiry odrywają owoce od gałązek. Żurawiny unoszą się na wodzie dzięki temu, że każda jest wyposażona w cztery komory powietrzne. Potem są wyławiane/odsysane.
#kanada #zdjecia #fotografie #ciekawostki #rolnictwo
+737
acesor
To mój stary podczas cięcia zboża w 2015 r.
#rolnictwo #moderacjacontent
+6
Zrobiony_bobr
Powiedzcie mi co do chuja się tutaj dzieje.
Ugotowałem ze dwie godziny temu ziemniaki i całe zszarzały! Czy już nawet tak jebitnie odporne i proste w uprawie warzywo musieli spieprzyć i teraz wygląda jak gówno?
Jeszcze rozumiem jak pędzą truskawki na chu wie czym, czy jakieś fasole, albo nawet marchew, no ale szanujmy się, ZIEMNIAKI!?
No chyba, że to normalne, tylko ja coś spieprzyłem, ale szczerze mówiąc pierwszy raz się z czymś takim spotykam.

#rolnictwo #jedzenie #zywnosc #ekologia
+5
kontri_pl
Zerknijcie na co trafiliśmy, niezłe śmieszki (✌ ゚ ∀ ゚)☞ http://hurtowniarolnicza.pl Ciekawe czy Mirek ma tu konto?

pokaż spoiler #heheszki #ecommerce #zakupy #sklepyinternetowe #marketinginternetowy #grafikakomputerowa #rolnictwo #maszynyrolnicze #kontri #kontripl #traktorboners
+2
PROponujek
Dobra, jeszcze dać w sianko opłatek dla krów i wracać do domu, bo już kolejna butelka bimberku będzie rozpracowywana. Ach, te świeta. 3 dni na bombie! Jutro szwagier wstaje o 7:00, aby pomóc przy krówkach, zobaczymy! ( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)
#rolnictwo #swieta
+4
myrmekochoria
Russell Lee, Kombajn na 20 mułów, USA 1941 rok z archiwów Farm Security Administration.

July 1941. "Twenty-mule-team-drawn combine. Walla Walla County, Washington. This outfit gets to work at 6 in the morning. Knocks off at 11 for rest, food and water for mules and men, goes back to work at 1 and works till 6." Medium format negative by Russell Lee for the Farm Security Administration.

Galeria

#starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #usa #rolnictwo #myrmekochoria
+38
deptacz_gnoju
Depczę gnój, byście mogli jeść gęsinę, kupić pierzynę itp.
#zwierzaczki #weterynaria #rolnictwo #nieludzkidoktorzfutrzakowegoobozukoncentracyjnego
+61
bloodyhell666
Agromirki jak myślicie... czy rama kultywatora grudziadzkiego wytrzyma masę trzech wałów nożowych o masie: dwa z przodu po 300kg, jeden z tylu 200kg. Oczywiscie bedzie trzeba wzmocnić wieżyczkę i uchwyty, ale czy to wydoli po takich wzmocnieniach?

#rolnictwo #konstruktor
+2
MalyBiolog
Ekoaktywiści "przeszarżowali"
Zachęcam do zapoznania się ze znaleziskiem z blogu To tylko teoria.
TL;DR - ekoaktywiści, słuchajcie głosu ekologów (i innych naukowców.)

W roku 2018 przez Unię Europejską przetoczyła się debata na temat stosowania trzech ważnych neonikotynoidów w rolnictwie i tego czy należy ich zakazać. Ostatecznie przeciwnicy tych pestycydów zwyciężyli – udało się ustanowić nowe przepisy. Tymczasem naukowcy i rolnicy informowali, że zakaz stosowania ich spowoduje sięganie po inne, bardziej szkodliwe środki ochrony roślin i poskutkuje ogólnym wzrostem zużycia pestycydów. Czy zakaz stosowania neonikotynoidów był zatem właściwym wyborem?

Jak 11 grudnia poinformował portal „Farmers Guardian”, minister rolnictwa Wielkiej Brytanii – George Eustice – przyznał, że zakaz stosowania neonikotynoidów na terenie kraju spowodował wzrost zużycia pestycydów ogółem. „Czasami można uzyskać niezamierzone konsekwencje poprzez wycofanie określonych produktów. Zużycie pestycydów wzrosło, ale jednym z powodów, jeśli jesteśmy bezceremonialni, jest to że po utracie neonikotynoidów w przypadku rzepaku oleistego obserwujemy zwiększone stosowanie aerozoli dolistnych” – powiedział Eustice i dodał, że „To co mówię nie znaczy, że decyzja o zakazie była błędna. Robię to dla podkreślenia trudnego problemu”. Wyraził też swój pogląd, że osobiście wolałby aby zachęcano rolników do ostrożniejszego i rozważniejszego stosowania pestycydów, niż wprowadzania odgórnych zakazów.

#nauka #europa #pszczoly #rolnictwo #biologia #gruparatowaniapoziomu #ligamozgow #ciekawostki #liganauki #mikroreklama #totylkoteoria #neonikotynoidy
+8
PROponujek
Dzisiaj w lesie do 16:00. ( ͡º ͜ʖ͡º)
#pracbaza #rolnictwo #las #pieseczkizprzypadku
+14
a_ma_pan_dowud
Siema jestem rolnikiem i tak se dodam zdjęcie plonów jakie udało mi się w tym roku ogarnąć. Nie hejtujcie że zajebane z neta bo to net zajebał mi zdjęcie. #afera #rolnictwo #moderacjacontent #euroweek #zboze +25
PROponujek
Porządek w lesie musi być! ᕦ(òóˇ)ᕤ
Czy tylko ja lubię pracować w lesie w tak niskich temperaturach? (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
#pracbaza #rolnictwo #las
+4
Pokaż następne