•  

  Małe kroki idei „Smart City” w Polsce

  Gdy ceny energii elektrycznej dla gmin wzrastają o 60%, to nie jest fajnie. Jednak z pozytywów taka sytuacja wymusza szybsze wprowadzenie nowych rozwiań, które ograniczają koszty przeznaczane na energię elektryczną. Jedną z ciekawszych inicjatyw jest wprowadzanie systemów „inteligentnego” oświetlenia ulicznego.

  Po pierwsze wprowadzenie takiego systemu eliminuje oprawy uliczne wykorzystujące sodowe źródła światła. Taka zmiana może skutkować nawet pięćdziesięcioprocentowym zmniejszeniem wydatków na energię elektryczną*. Kolejne oszczędności dochodzą przy połączeniu nowych opraw LED-owych z systemem ich „inteligentnego” zarządzania. Taki system pozwala na spersonalizowanie natężenia oświetlenia w zależności od pory dnia, aktualnej pogody, ruchu na drogach czy obecności osób w okolicach przejść dla pieszych.

  Systemy „inteligentnego” oświetlenia ulicznego w oparciu o LED-owe oprawy oświetleniowe zostały wprowadzone w 27 gminach Wielkopolski.

  #electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

  *za firmą Signify

  pokaż spoiler #elektrotechnika #oswietlenie #polska #wielkopolska #ciekawostki #technologia #gruparatowaniapoziomu #led

  +: n..u, drakkar +12 innych
  •  

   @Meissner: ciekawe czy nastaną czasy ze to oswietlenie bedzie swiecilo bardziej przyjemna barwa swiatla, bo to co jest teraz to jakieś dziadostwo a nie inteligentne oświetlenie. sodowe było lepsze a na pewno zdrowsze dla oka.

   +: n..u, Issac
  •  

   Taka zmiana może skutkować nawet pięćdziesięcioprocentowym zmniejszeniem wydatków na energię elektryczną*.

   @Meissner: Nawet więcej. W jednej gminie schodzę z opraw sodowych 150 W na 42 W LED, które jeszcze mają zaprogramowaną redukcję mocy, więc z tych 42 W, w nocy schodzą na kilka godzin na 20 W. A czasem wymieniam 250 W rtęciowe oprawy na te same LEDy, więc tam spadek zużycia jest jeszcze bardziej drastyczny.

   Teraz wymieniam jeden ciąg we wsi, gdzie schodzę z 2 kW na lekko ponad 700 W, a dokładam jeszcze jedną oprawę.
   Tam też jest zaprogramowana redukcja.

   Pod sobą mam jedną gminę gdzie mam ponad 70% w LEDach.

   Systemy „inteligentnego” oświetlenia ulicznego w oparciu o LED-owe oprawy oświetleniowe zostały wprowadzone w 27 gminach Wielkopolski

   Dali jakąś listę? Pewnie większość nasza xD

   A jeszcze ostatni hit, to te przejścia. Normalnie świeci na 40% w nocy, a jak się ktoś zbliży do pasów, to odpala się na 100%, a w jezdni ma jeszcze pomarańczowe punktowe "stroboskopy" które elegancko przypominają że tam jest przejście.

   źródło: streamable.com

  •  

   @mrsomeone: W sensie, że te ledowe są nieprzyjemne? Ja wręcz nienawidzę sodowych, a te ledowe dają przyjemne chłodne, ale nie białe oświetlenie, oczy się nie męczą próbując skupić się na czymkolwiek w takim rodzaju spektrum według mnie. No chyba, że w różnych miastach dają różną jakość LEDów ¯\_(ツ)_/¯

   +: n..u
  •  

   @xibit: mówi o CRI, a Ty @mrsomeone: o barwie

   Ledy o odcieniu zimnym o niskim CRI pozwalaja na wieksza efektywność energetyczną, dzieki czemu otrzymujemy wiecej lumenów z wata, także sa najtansze w produkcji. Wiec cena/lumen/wat jest najbardziej korzystna dla trupiozimnych LED

   +: n..u
  •  

   @xibit: no nieprzyjemne, dodatkowo oświetlają jedynie ulicę, wczesniej oświetlały ulice i chodniki usytuowane wzdłuż ulicy - tym samym na chodnikach jest zwyczajnie ciemno , przy okazji zapytam - jak z serwisem tego i utrzymaniem rozwiazania? ile kosztuje taka lampa w porownaniu ze zwykla w przypadku gdy samochod najedzie na nia.. itd.

   +: n..u
  •  

   dodatkowo oświetlają jedynie ulicę, wczesniej oświetlały ulice i chodniki usytuowane wzdłuż ulicy -

   @mrsomeone: To znaczy że ktoś chujowo dobrał oprawy do sytuacji drogowej, a nie że LEDy są złe. Ja dobieram tak żeby wszystko było dobrze oświetlone.

   +: xibit, n..u +1 inny
  •  

   @Migfirefox:
   Fajnie poczytać doświadczenie kogoś kto się tym zajmuje i bardzo fajny filmik, fajnie to wygląda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Dali jakąś listę? Pewnie większość nasza xD

   Baranów, Brudzew, Ceków Kolonia, Dobrzyca, Grabów nad Prosą, Grzegorzew, Jarocin, Kępno, Kłodawa, Konin, Koźmin, Kramsk, Krotoszyn, Lisków, Malanów, Mikstat, Opatówek, Ostrowiete, Pleszów, Przygodzice, Rychwał, Skulsk, Turek, Kalisz, Ostrów Wielkopolski

  •  

   @Migfirefox: no na filmiku który dołączyłes dokładnie widać jak ktos to chujowo dobrał.

  •  

   przy okazji zapytam - jak z serwisem tego i utrzymaniem rozwiazania? ile kosztuje taka lampa w porownaniu ze zwykla w przypadku gdy samochod najedzie na nia.. itd.

   @mrsomeone: Na oprawę jest np. 10 lat gwarancji (tu akurat Philips), więc jak sama padnie to jedzie na serwis do producenta. Jak ktoś ją rozjedzie to montuje się taką samą, a koszty ściąga się z OC sprawcy. Akurat w mojej firmie ja się tym zajmuję.

   @Meissner: Wsio z tej listy to nasze lampy, z czego część tej listy podlega bezpośrednio pode mnie. Generalnie mamy pod sobą 110 gmin, i ponad 110 tysięcy lamp.

   fajnie to wygląda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A jak fajnie kosztuje xD

   no na filmiku który dołączyłes dokładnie widać jak ktos to chujowo dobrał.

   @mrsomeone: Iż, gdyż, ponieważ? Co dokładnie Ci nie pasuje?

  •  

   @mrsomeone: Przecież to oświetlenie przejścia dla pieszych,a nie traktu drogowego, oświetla to, do czego zostało przygotowane - od krawędzi chodnika, do krawędzi chodnika ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   @Meissner: a tu kolejne lampy idą ( ͡º ͜ʖ͡º)
   11 dokumentacji dotyczących budowy oświetlenia. Wsio w LEDach.

  •  

   a tu kolejne lampy idą ( ͡º ͜ʖ͡º)
   11 dokumentacji dotyczących budowy oświetlenia. Wsio w LEDach.


   @Migfirefox: Woo sporo roboty, nie szukacie nowych pracowników? xd

  •  

   @Meissner: W ciul roboty. Ja mam pod sobą 13 gmin.
   Na razie jednak full obsada.

  •  

   @Migfirefox:
   Jaki jest koszt wymiany lampy sodowej na LED? Jaki jest czas zwrotu inwestycji?
   CO do przejścia dla pieszych- jak to wygląda z perspektywy kierowcy? Oświetlone jest przejście czy okolice przejścia też? Bo jak pieszy jest na przejściu to często jest za późno i projektanci lubią o tym zapominać że okolice przejść powinny być oświetlane również. Czy takie zapalenie światła z 40 na 100% nie wywołuje złudzenia ruchu tam gdzie go nie ma?
   Jako, że jesteśmy na wykopię na wszelki wypadek zaznaczę, że pytam z ciekawości a nie złośliwości bo nie często jest okazja z fachowca spotkać:)

  •  

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Zadałeś pytania na które nie ma jednej odpowiedzi, ale postaram się jakoś bardzo nie rozbijać na szczegóły, bo nie o to chodzi ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Jaki jest koszt wymiany lampy sodowej na LED?

   Zależy jakiego LEDa tam wsadzimy. Są oprawy LED kosztujące 400 zł, a są takie gdzie trzeba dopisać jedno zero, i zmienić pierwszą cyfrę na wyższą.

   Na takie zwykłe zadania można przyjąć przedział pomiędzy 800 a 1500 zł za oprawę razem z montażem, i zaprogramowanym zasilaczem (zaprogramowana redukcja mocy jak na schemacie co wyżej dałem).
   Za to dostajemy 40-50 watową oprawę LED z 10 letnią gwarancją i gniazdem NEMA (5-7 pinowe złącze do kontroli oprawy).
   Jakbyśmy chcieli żeby oprawa już była podłączona do systemu zarządzania np. City Touch od Philipsa (teraz Signify), to tak z 400-600 zł trzeba dorzucić do oprawy. Ale wtedy to już jest kosmos. Można zdalnie zarządzać całymi miastami.

   Jaki jest czas zwrotu inwestycji?

   Tricky question. Akurat to nie na mojej głowie siedzi, tylko w księgowości. Ja mam zamienić pieniądze gminy (która jest współwłaścicielem firmy) na oświetlenie.

   CO do przejścia dla pieszych- jak to wygląda z perspektywy kierowcy?

   Dużo lepiej wygląda niż normalne przejście. Oprócz tego że przejście jest normalnie oświetlone normalnymi lampami, to jeszcze dołożone są te fajne naświetlacze które reagują na ruch. Do tego dochodzą te pomarańczowe migające lampki widoczne z kilometra.
   Same naświetlacze ściemniają się do 40% w późniejszych godzinach (tu nie znam dokładnego harmonogramu, bo to teren kolegów, i nie wnikałem w to), a np. od 17 do 21 walą na 100% cały czas. W okolicy 12 w nocy przez to przejście przejdzie mniej niż 10 osób na godzinę.
   Do tego dochodzi osobliwy efekt psychologiczny. Czujniki przyszły żółte, a nie w kolorze słupa. Kierowcy na początku myśleli że to fotoradary xD

   Czy takie zapalenie światła z 40 na 100% nie wywołuje złudzenia ruchu tam gdzie go nie ma?

   Kamery w czujnikach są bardzo dokładne. Odpalą się tylko po wykryciu tam człowieka/zwierzęcia.

   bo nie często jest okazja z fachowca spotkać:)

   Firma liczy lekko powyżej 30 osób, a jesteśmy jedyni w kraju. Serio nie często jest taka okazja :D

   W sumie chyba jakiś tag założę i zacznę pisać o tym, bo w sumie jak przez ten rok pracy rozmawiam z ludźmi, to sporo osób myśli, że my to oświetlenie na terenie 110 gmin odpalamy wajchą na ścianie xD

  •  

   @Meissner: Diody LED przejmują monopol, ale znam jeszcze miejsca gdzie świecą T12 i rtęć, więc na widoczny sukces poczekamy jeszcze kilka lat.Tymbardziej, że są jeszcze miejsca gdzie rtęć zamienia się na sodę i tych opraw nie będą tak szybko wymieniać

   +: lwonly
  •  

   @Migfirefox: Zrób ten tag i wołaj:) Z chęcią poczytam ciekawostki jak te:)
   Jednak zwrot inwestycji to grube lata:) Ale nowe lampy to zdecydowanie LED ustawowo powinni walić.

   Na tej fotce to to przejście wygląda naprawdę przyzwoicie.

   Kamery w czujnikach są bardzo dokładne. Odpalą się tylko po wykryciu tam człowieka/zwierzęcia.
   Nie o to mi chodziło. TYlko o to czy zwiększenie natężenie światła nie myli kierowcy że coś poruszyło się "na górze" gdzie jest lampa. Pomysł z tyłka i tak po prosu się zastanawiam:)

   Dzięki za tak wyczerpująca odpowiedź:)

  •  

   Nie o to mi chodziło. TYlko o to czy zwiększenie natężenie światła nie myli kierowcy że coś poruszyło się "na górze" gdzie jest lampa.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Nie było takich głosów. Generalnie nikt jeszcze tego nie skrytykował.